Round 1 Results (By Player)

Posted in Event Coverage on October 29, 2000

By Wizards of the Coast

Player Opponent Result
Aaltonen Jukka Sissala Paavo Lost 0-2
Afanasenko Dmitry Holmqvist Hans Erik Won 2-1
Ageenko Mikhail Lehtinen Jussi Lost 1-2
Ahlskog Janne Stenberg Mikko Won 1-0-1
Ahokas Jonne Johansson Mikael Won 2-0
Ahola Marko Rankka Matti Lost 1-2
Ahtiainem Esa Vittaniemi Jussi Won 2-0
Akimov Akim Kotiranta Tuomas Lost 0-2
Akinfiev Alexander Heiska Jaakko Won 2-1
Aku Kalajo Jonsson Anton Won 2-0
Ammala Mikko Hiltunen Jussi Lost 0-2
Ankudinov Lev Sihvonen Teemu Lost 1-2
Anttila Bekkev Bellamy Alan Won 2-0
Areliusson Arelius S Elovaara Jani Drew 1-1
Asko Maatta K. Jedeteldt Patrick Lost 0-2
Assinen Ville Heiramo Petri Won 2-0
Backstrom Mattias Smirnov Alexey Lost 0-2
Bakirov Rustam   *** Awarded Bye ***
Bakke Geir G Lais Harald Won 2-0
Bellamy Alan Anttila Bekkev Lost 0-2
Birkmanis Andris Pauvola Mitto Lost 0-2
Bjork Artturi   *** Awarded Bye ***
Bobrov Peter Hietala Miska Won 2-1
Boeken Noah   *** Awarded Bye ***
Bouchaib Rosales Messaoud   *** Awarded Bye ***
Braga Alexandre   *** Awarded Bye ***
Brandt Mikael Vallivaara Ilari Lost 1-2
Brown Jonathan   *** Awarded Bye ***
Brunila Totti Johansson David Lost 0-2
Buene Oystein   *** Awarded Bye ***
Castren Sakari Lauri Martti Lost 1-2
Chernyshev Georg Mantikangas Mikael Lost 1-2
Christensen Allan B.   *** Awarded Bye ***
Courtois Frederic   *** Awarded Bye ***
David Farkas Klemetti Tuomas Lost 0-2
David Naslund Sypjetinne Vesa Antoro Won 2-0
Davydova Janna Oolo Andrus Won 2-0
Dikhnov Alexander Ericsson Stefan Lost 0-2
Dobson Tony   *** Awarded Bye ***
Duarte Joao   *** Awarded Bye ***
Ekebom Erno   *** Awarded Bye ***
Elovaara Jani Areliusson Arelius S Drew 1-1
Emyshev Vladimir Mikunder Mikko Won 2-1
Enstrom Dan Kuusniemi Kuisma Lost 0-2
Erasaari Olli Tikkakoski Antti Lost 0-2
Ericsson Stefan Dikhnov Alexander Won 2-0
Eriksson Daniel Heikinniemi Tommi Won 2-1
Eskeland Sigurd   *** Awarded Bye ***
Etelapera Marko   *** Awarded Bye ***
EtelSpelto Markus Kulju Tuomas Won 2-0
Firsov Konstantin   *** Awarded Bye ***
Fjeld Ole Christian Leppaaho Petri Won 2-0
Forsman Viktor Manninen Ilkka Lost 1-2
Franzen Johan   *** Awarded Bye ***
Fuller Ryan   *** Awarded Bye ***
Galitzyn Michael Salmikivi Heikki Won 2-0
Gardelin Jonas   *** Awarded Bye ***
Gary Justin   *** Awarded Bye ***
Gentric Stephane   *** Awarded Bye ***
Gillberg Jussi Leppanen Marko Won 2-0
Granlund Fredrik Karki Klaus Lost 1-2
Grinev Sergey   *** Awarded Bye ***
Gukovs Oleg Vayrynen Eero Lost 0-2
Gundersen Thomas F.   *** Awarded Bye ***
Haapala Jani Peltonen Niko Won 2-0
Hagu Veljo Niinsto Juha Lost 0-2
Hakanpaa Mikko Vayrynen Marko Won 2-1
Halonen Kimmo Laaja Jarkko Lost 0-2
Hamalainen Olli Laaja Janne Lost 0-2
Harkonen Janne Helenius Timo Won 2-0
Hatinen Antti J Vesterback Joni Won 2-1
Hatinen Jukka Rikberg Svante Lost 1-2
Heikinniemi Tommi Eriksson Daniel Lost 1-2
Heiramo Petri Assinen Ville Lost 0-2
Heiska Jaakko Akinfiev Alexander Lost 1-2
Helenius Timo Harkonen Janne Lost 0-2
Herzog Nicolai   *** Awarded Bye ***
Hietala Markus Vanhatupa Juha-Matti Won 2-0
Hietala Miska Bobrov Peter Lost 1-2
Hiltunen Arto A   *** Awarded Bye ***
Hiltunen Jussi Ammala Mikko Won 2-0
Hippelainen Joonas Linnimaa Jani Won 2-0
Hirvi Joonatan Salminen Aki Drew 1-1
Hirvonen Juha Nybere Janne Lost 1-2
Hirvonen Mikko osala Arto Won 2-1
Holmberg Fredrik Miettinen Pekka Won 2-1
Holmqvist Hans Erik Afanasenko Dmitry Lost 1-2
Hothow Dominik   *** Awarded Bye ***
HSrksnen Jarno   *** Awarded Bye ***
Huttunen Toni Vaisanen Vesa Won 2-0
Ikonen Tatu Winkelmann Horst Lost 1-2
Ilmari Helppi Juha   *** Awarded Bye ***
Ivanov Pavel Saari Pertti Lost 0-2
Jaakkola Veli-matti Tuomi Sami Won 2-0
Jakobsen Martin Klemetti Jussi Drew 1-1
Jalonen Juha Piira Petri Won 2-1
Jarvelainen Eemeli Laukkanen Juha Lost 0-2
Jedeteldt Patrick Asko Maatta K. Won 2-0
Jeudon Florent   *** Awarded Bye ***
Jocumsen Bjorn P   *** Awarded Bye ***
Johan Nilsson Sikanen Kimmo Won 2-1
Johansson David Brunila Totti Won 2-0
Johansson Mikael Ahokas Jonne Lost 0-2
Jones Craig Pihl Markus Lost 1-2
Jonsson Andreas   *** Awarded Bye ***
Jonsson Anton Aku Kalajo Lost 0-2
Jorstedt Mattias   *** Awarded Bye ***
Juha Ronnman Shavlovsky Dmitriy Won 2-1
Junnilainen Timo Koski Sampo Lost 1-2
Jussi Maki-Tuuri   *** Awarded Bye ***
Kaitila Zaki Nuortio Matti Won 2-1
Kalliomaki Kalle   *** Awarded Bye ***
Karhula Aleksi Nuutinen Petni Lost 0-2
Karhulahti Mika   *** BYE ***
Karjalainen Pasi Niemi Markus Lost 1-2
Karjalainen Pekka Leppanen Tero Lost 0-2
Karki Klaus Granlund Fredrik Won 2-1
Karlsson Morgan   *** Awarded Bye ***
Karmanov Dmitry Nylund Mikko Won 2-0
Karppinen Jesse Merikanto Miikka Won 2-1
Karrman Per Prinkkila Mikko Won 2-0
Kataja Jyri Verlinden Stefaan Won 2-0
Kettil Mattias   *** Awarded Bye ***
Kim Kidron Tagunov Denis Lost 1-2
Kirjokangas Mikko Kokko Jarno Won 2-0
Kirsila Pertti Tornikoski Mikko Won 2-0
Kiukkonen Markus   *** Awarded Bye ***
Kivela Mikko Simola Antti Lost 1-2
Kivela Timo Mantehe Launi Won 2-0
Kiviharju Jani Lehtonen Eetu Lost 0-2
Kivikarju Mika Smetana Michal Lost 0-2
Kivikoski Mikko Ukkola Joni Lost 1-2
Kivinen Antti Nevalainen Max Lost 1-2
Klauser Benedikt   *** Awarded Bye ***
Klemetti Jussi Jakobsen Martin Drew 1-1
Klemetti Tuomas David Farkas Won 2-0
Kokko Jarno Kirjokangas Mikko Lost 0-2
Kokkonen Antti Reich Philip Lost 1-2
Kolamo Janne Rosenstrom Tom Lost 0-2
Kolomeyko Yuri   *** Awarded Bye ***
Komanicky Vladimir   *** Awarded Bye ***
Kondratiev Yaroslav   *** Awarded Bye ***
Konyshev Dmitry Puurula Asko Drew 1-1
Korkki Tomi Salminen Niko Won 2-0
Korpela Sampsa Tuomi Vesa Lost 0-2
Kosicka Tomas   *** Awarded Bye ***
Koski Sampo Junnilainen Timo Won 2-1
KoskimSki Antti   *** Awarded Bye ***
Kosonen Jona Salovaara Jussi Lost 1-2
Kostylyov Alexey Puustinen Eetu Lost 0-2
Kotiranta Tuomas Akimov Akim Won 2-0
Kovelo Ville_T Ramela Anssi Won 2-1
Krasilnikov Andrei Ukskoski Marko Drew 1-1
Kulju Tuomas EtelSpelto Markus Lost 0-2
Kuusela Juho Miettinen Lauri Lost 0-2
Kuusniemi Kuisma Enstrom Dan Won 2-0
Kuusniemi Tuomas Seppanen Sami Won 2-0
Laaja Janne Hamalainen Olli Won 2-0
Laaja Jarkko Halonen Kimmo Won 2-0
Laaksonen Jussi Radoslaw Gromko Lost 0-2
Laine Lauri Petrichenko Alexey Lost 0-2
Lais Harald Bakke Geir G Lost 0-2
Lakoma Kari Vallioniemi Janne Won 2-0
Lantta Tommi Peuta Heikki Lost 0-2
Larvanko Lasse   *** Awarded Bye ***
Laukkanen Juha Jarvelainen Eemeli Won 2-0
Lauri Martti Castren Sakari Won 2-1
Leander Erik Lehtinen Perttu Lost 1-2
Lehtinen Jussi Ageenko Mikhail Won 2-1
Lehtinen Perttu Leander Erik Won 2-1
Lehtonen Eetu Kiviharju Jani Won 2-0
Leiviska Jouni Tervonen Matti Won 2-1
Lepisto Pekka Peltonen Miika Won 2-1
Leppaaho Petri Fjeld Ole Christian Lost 0-2
Leppanen Marko Gillberg Jussi Lost 0-2
Leppanen Tero Karjalainen Pekka Won 2-0
Leskinen Antti Nikolajeff Victor Won 2-1
Liimatta Petri Lynn Jamie Lost 0-1
Lindberg Goran   *** Awarded Bye ***
Linder David   *** Awarded Bye ***
Lindholm Jonas Raitanen Samu Won 2-0
Linnimaa Jani Hippelainen Joonas Lost 0-2
Lipiainen Miika Valta Jukka Won 2-0
Lynn Jamie Liimatta Petri Won 1-0
Makipaa Mikko B Rikberg Johan Won 2-1
Malin Antti Taipalvesi Petri Won 2-0
Manninen Ilkka Forsman Viktor Won 2-1
Mannisto Lasse Schildt Henri Drew 1-1
Mansson Daniel D   *** Awarded Bye ***
Mantehe Launi Kivela Timo Lost 0-2
Mantikangas Mikael Chernyshev Georg Won 2-1
Marikainen Tekka Von Zweigbergk Martin Won 2-0
Matousek Pavel   *** Awarded Bye ***
Mela Markus Rinne Toni Lost 1-2
Merikanto Miikka Karppinen Jesse Lost 1-2
Mertalo Oskari Rekila Panu Won 2-0
Miettinen Lauri Kuusela Juho Won 2-0
Miettinen Miikka Ruohola Juho Drew 1-1
Miettinen Pekka Holmberg Fredrik Lost 1-2
Miettinen Risto Rintala Pekka Lost 0-2
Mikunder Mikko Emyshev Vladimir Lost 1-2
Mowshowitz Zvi   *** Awarded Bye ***
Myllynen Teemu Wickstrand Jaakko Lost 0-2
Nenye Vesa   *** Awarded Bye ***
Nevalainen Max Kivinen Antti Won 2-1
Nevalainen Sauka Ranta Teemu Lost 1-2
Nguyen Quang-Dong Puollanne Mikko Lost 0-2
Niemi Markus Karjalainen Pasi Won 2-1
Nieminen Tuomo   *** Awarded Bye ***
Niinsto Juha Hagu Veljo Won 2-0
Niittymaki Toni Tuomi Harri Drew 1-1
Nikolajeff Victor Leskinen Antti Lost 1-2
Nikunen Ilkka Sundell Josua Lost 1-2
Norin Sergey   *** Awarded Bye ***
Norris Peter Sadeghpour Johan Lost 1-2
Nuortio Matti Kaitila Zaki Lost 1-2
Nuutinen Petni Karhula Aleksi Won 2-0
Nybere Janne Hirvonen Juha Won 2-1
Nyberg Tuomas Ruusunen Ari Won 2-1
Nylund Mikko Karmanov Dmitry Lost 0-2
Nyman Anssi Valitalo Pekka Won 2-0
Odegaard Oyvind   *** Awarded Bye ***
Oja Olli_M Sainio Vesa Won 2-1
Ollila Mika Raevaata Janne Won 2-0
Oolo Andrus Davydova Janna Lost 0-2
osala Arto Hirvonen Mikko Lost 1-2
Osmo Haljoki   *** Awarded Bye ***
Osterberg Richard   *** Awarded Bye ***
Pauvola Mitto Birkmanis Andris Won 2-0
Pekkanen Eero Philippov Sergey Won 2-0
Peltokangas Henry Roinisto Mika Lost 0-2
Peltonen Miika Lepisto Pekka Lost 1-2
Peltonen Niko Haapala Jani Lost 0-2
Pentinmaki Sami Tervonen Janne Won 2-1
Perala Jussi   *** Awarded Bye ***
Petrichenko Alexey Laine Lauri Won 2-0
Peuta Heikki Lantta Tommi Won 2-0
Philippov Sergey Pekkanen Eero Lost 0-2
Pihl Markus Jones Craig Won 2-1
Piira Petri Jalonen Juha Lost 1-2
Pohjonen Kalle Speransky Konstantin Lost 1-2
Pokki Vaino Yatsenko Alex Lost 1-2
Polso Hannu Turunen Harri Lost 0-2
Prinkkila Mikko Karrman Per Lost 0-2
Punakallio Mikko   *** Awarded Bye ***
Puollanne Mikko Nguyen Quang-Dong Won 2-0
Puumalainen Miika Zlotoiabko Boris Lost 1-2
Puurula Asko Konyshev Dmitry Drew 1-1
Puurvla Antti Riikonen Aatu Won 2-1
Puustinen Eetu Kostylyov Alexey Won 2-0
Pynnonen Erkka Tuomi Antero Lost 0-1
R Monsen Haakon   *** Awarded Bye ***
Rade Olle   *** Awarded Bye ***
Radoslaw Gromko Laaksonen Jussi Won 2-0
Raevaata Janne Ollila Mika Lost 0-2
Raitanen Samu Lindholm Jonas Lost 0-2
Ramela Anssi Kovelo Ville_T Lost 1-2
Rankka Matti Ahola Marko Won 2-1
Ranta Teemu Nevalainen Sauka Won 2-1
Reich Philip Kokkonen Antti Won 2-1
Rekila Panu Mertalo Oskari Lost 0-2
Riikonen Aatu Puurvla Antti Lost 1-2
Rikberg Johan Makipaa Mikko B Lost 1-2
Rikberg Svante Hatinen Jukka Won 2-1
Rinne Toni Mela Markus Won 2-1
Rintala Pekka Miettinen Risto Won 2-0
Rissanen Toni   *** Awarded Bye ***
Roginsky Eugeny   *** Awarded Bye ***
Roinisto Mika Peltokangas Henry Won 2-0
Ronaldson Ben   *** Awarded Bye ***
Rosenstrom Tom Kolamo Janne Won 2-0
Ruel Antoine   *** Awarded Bye ***
Ruel Olivier   *** Awarded Bye ***
Ruohola Juho Miettinen Miikka Drew 1-1
Ruusunen Ari Nyberg Tuomas Lost 1-2
Rybalchenko Andrey   *** Awarded Bye ***
Saari Pertti Ivanov Pavel Won 2-0
Saarinen Aleksi Sarvi Jarno Lost 0-2
Sadeghpour Johan Norris Peter Won 2-1
Sainio Vesa Oja Olli_M Lost 1-2
Salmikivi Heikki Galitzyn Michael Lost 0-2
Salminen Aki Hirvi Joonatan Drew 1-1
Salminen Niko Korkki Tomi Lost 0-2
Salovaara Jussi Kosonen Jona Won 2-1
Sandorf Jan Sundquist Pasi Won 2-1
Saranpaa Ville Sergei Ivanov Won 2-1
Sarvi Jarno Saarinen Aleksi Won 2-0
Schildt Henri Mannisto Lasse Drew 1-1
Schweneke Philipp Suojanen Jaakko Won 2-1
Seppanen Sami Kuusniemi Tuomas Lost 0-2
Sergei Ivanov Saranpaa Ville Lost 1-2
Shavlovsky Dmitriy Juha Ronnman Lost 1-2
Shvartsman Alex   *** Awarded Bye ***
Sihvonen Teemu Ankudinov Lev Won 2-1
Siipainen Aapo Vanhaoja Ari Lost 0-2
Sikanen Kimmo Johan Nilsson Lost 1-2
Simola Antti Kivela Mikko Won 2-1
Sissala Paavo Aaltonen Jukka Won 2-0
Slemr Jakub   *** Awarded Bye ***
Smetana Michal Kivikarju Mika Won 2-0
Smirnov Alexey Backstrom Mattias Won 2-0
Snygg Mikko   *** Awarded Bye ***
Soininen Antti Vallin Hannu Lost 0-2
Speransky Konstantin Pohjonen Kalle Won 2-1
Spolnikov Pavel   *** Awarded Bye ***
Ssderberg Richard   *** Awarded Bye ***
Stenberg Mikko Ahlskog Janne Lost 0-1-1
Strakhov Alexander   *** Awarded Bye ***
Sundell Josua Nikunen Ilkka Won 2-1
Sundquist Pasi Sandorf Jan Lost 1-2
Suojanen Jaakko Schweneke Philipp Lost 1-2
Sypjetinne Vesa Antoro David Naslund Lost 0-2
Tagunov Denis Kim Kidron Won 2-1
Taipale Markus   *** Awarded Bye ***
Taipalvesi Petri Malin Antti Lost 0-2
Tani Indrek Wall Dennis Lost 0-2
Tarvainen Antti   *** Awarded Bye ***
Temnov Serge Vanhanen Tuomas Lost 0-2
Tervonen Janne Pentinmaki Sami Lost 1-2
Tervonen Matti Leiviska Jouni Lost 1-2
Thille Carl   *** Awarded Bye ***
Thoren Jens   *** Awarded Bye ***
Tikkakoski Antti Erasaari Olli Won 2-0
Toikka Arho   *** Awarded Bye ***
Toikko Sappo   *** Awarded Bye ***
Tornikoski Mikko Kirsila Pertti Lost 0-2
Tourovski Boris Vettenranta Leif Won 2-0
Tuomi Antero Pynnonen Erkka Won 1-0
Tuomi Harri Niittymaki Toni Drew 1-1
Tuomi Lauri Vorovatov Anton Won 2-1
Tuomi Sami Jaakkola Veli-matti Lost 0-2
Tuomi Vesa Korpela Sampsa Won 2-0
Turunen Harri Polso Hannu Won 2-0
Ukkola Joni Kivikoski Mikko Won 2-1
Ukskoski Marko Krasilnikov Andrei Drew 1-1
Vaananen Aleksi Valkas Juha_J Lost 0-2
Vainnikainen Tommi Wathen Petri Lost 0-2
Vaisanen Vesa Huttunen Toni Lost 0-2
Valitalo Pekka Nyman Anssi Lost 0-2
Valkas Juha_J Vaananen Aleksi Won 2-0
Vallin Hannu Soininen Antti Won 2-0
Vallioniemi Janne Lakoma Kari Lost 0-2
Vallivaara Ilari Brandt Mikael Won 2-1
Valta Jukka Lipiainen Miika Lost 0-2
Van Cleave Trey   *** Awarded Bye ***
Vanhanen Tuomas Temnov Serge Won 2-0
Vanhaoja Ari Siipainen Aapo Won 2-0
Vanhatupa Juha-Matti Hietala Markus Lost 0-2
Vayrynen Eero Gukovs Oleg Won 2-0
Vayrynen Marko Hakanpaa Mikko Lost 1-2
Verlinden Stefaan Kataja Jyri Lost 0-2
Vesterback Joni Hatinen Antti J Lost 1-2
Vettenranta Leif Tourovski Boris Lost 0-2
Ville Koivisto Vorona Deniss Lost 0-2
Vittaniemi Jussi Ahtiainem Esa Lost 0-2
Von Zweigbergk Martin Marikainen Tekka Lost 0-2
Vorona Deniss Ville Koivisto Won 2-0
Vorovatov Anton Tuomi Lauri Lost 1-2
Walamies Tomi   *** Awarded Bye ***
Wall Dennis Tani Indrek Won 2-0
Wall Mike   *** Awarded Bye ***
Wathen Petri Vainnikainen Tommi Won 2-0
Wickstrand Jaakko Myllynen Teemu Won 2-0
Wills Scott   *** Awarded Bye ***
Winkelmann Horst Ikonen Tatu Won 2-1
Yatsenko Alex Pokki Vaino Won 2-1
Zlotoiabko Boris Puumalainen Miika Won 2-1

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All