Round 1 Results (By Table)

Posted in Event Coverage on October 29, 2000

By Wizards of the Coast

Table Player Opponent Result
1 Tuomi Vesa Korpela Sampsa Won 2-0
2 Ericsson Stefan Dikhnov Alexander Won 2-0
3 Krasilnikov Andrei Ukskoski Marko Drew 1-1
4 Nybere Janne Hirvonen Juha Won 2-1
5 Verlinden Stefaan Kataja Jyri Lost 0-2
6 Tuomi Antero Pynnonen Erkka Won 1-0
7 Lantta Tommi Peuta Heikki Lost 0-2
8 Miettinen Risto Rintala Pekka Lost 0-2
9 Karhula Aleksi Nuutinen Petni Lost 0-2
10 Laaja Janne Hamalainen Olli Won 2-0
11 Raitanen Samu Lindholm Jonas Lost 0-2
12 Gillberg Jussi Leppanen Marko Won 2-0
13 Suojanen Jaakko Schweneke Philipp Lost 1-2
14 Speransky Konstantin Pohjonen Kalle Won 2-1
15 Ahola Marko Rankka Matti Lost 1-2
16 Norris Peter Sadeghpour Johan Lost 1-2
17 Karppinen Jesse Merikanto Miikka Won 2-1
18 Radoslaw Gromko Laaksonen Jussi Won 2-0
19 Seppanen Sami Kuusniemi Tuomas Lost 0-2
20 Winkelmann Horst Ikonen Tatu Won 2-1
21 Niemi Markus Karjalainen Pasi Won 2-1
22 Karmanov Dmitry Nylund Mikko Won 2-0
23 Kotiranta Tuomas Akimov Akim Won 2-0
24 Schildt Henri Mannisto Lasse Drew 1-1
25 Kostylyov Alexey Puustinen Eetu Lost 0-2
26 Pokki Vaino Yatsenko Alex Lost 1-2
27 Valta Jukka Lipiainen Miika Lost 0-2
28 Ahokas Jonne Johansson Mikael Won 2-0
29 Tourovski Boris Vettenranta Leif Won 2-0
30 Wickstrand Jaakko Myllynen Teemu Won 2-0
31 Heiska Jaakko Akinfiev Alexander Lost 1-2
32 Kirjokangas Mikko Kokko Jarno Won 2-0
33 Tervonen Janne Pentinmaki Sami Lost 1-2
34 Ahlskog Janne Stenberg Mikko Won 1-0-1
35 Vallin Hannu Soininen Antti Won 2-0
36 Juha Ronnman Shavlovsky Dmitriy Won 2-1
37 Sarvi Jarno Saarinen Aleksi Won 2-0
38 Ahtiainem Esa Vittaniemi Jussi Won 2-0
39 Vanhanen Tuomas Temnov Serge Won 2-0
40 Klemetti Tuomas David Farkas Won 2-0
41 Sainio Vesa Oja Olli_M Lost 1-2
42 Rosenstrom Tom Kolamo Janne Won 2-0
43 Anttila Bekkev Bellamy Alan Won 2-0
44 Elovaara Jani Areliusson Arelius S Drew 1-1
45 Miettinen Miikka Ruohola Juho Drew 1-1
46 Bobrov Peter Hietala Miska Won 2-1
47 Vanhatupa Juha-Matti Hietala Markus Lost 0-2
48 EtelSpelto Markus Kulju Tuomas Won 2-0
49 Lehtinen Perttu Leander Erik Won 2-1
50 Davydova Janna Oolo Andrus Won 2-0
51 Tikkakoski Antti Erasaari Olli Won 2-0
52 Piira Petri Jalonen Juha Lost 1-2
53 Klemetti Jussi Jakobsen Martin Drew 1-1
54 Reich Philip Kokkonen Antti Won 2-1
55 Mantehe Launi Kivela Timo Lost 0-2
56 Brunila Totti Johansson David Lost 0-2
57 Salmikivi Heikki Galitzyn Michael Lost 0-2
58 Lehtonen Eetu Kiviharju Jani Won 2-0
59 Sikanen Kimmo Johan Nilsson Lost 1-2
60 Miettinen Pekka Holmberg Fredrik Lost 1-2
61 Miettinen Lauri Kuusela Juho Won 2-0
62 Granlund Fredrik Karki Klaus Lost 1-2
63 Leiviska Jouni Tervonen Matti Won 2-1
64 Assinen Ville Heiramo Petri Won 2-0
65 Mikunder Mikko Emyshev Vladimir Lost 1-2
66 Afanasenko Dmitry Holmqvist Hans Erik Won 2-1
67 Lakoma Kari Vallioniemi Janne Won 2-0
68 Valitalo Pekka Nyman Anssi Lost 0-2
69 Harkonen Janne Helenius Timo Won 2-0
70 Forsman Viktor Manninen Ilkka Lost 1-2
71 Siipainen Aapo Vanhaoja Ari Lost 0-2
72 Sundquist Pasi Sandorf Jan Lost 1-2
73 Hiltunen Jussi Ammala Mikko Won 2-0
74 Vayrynen Eero Gukovs Oleg Won 2-0
75 Backstrom Mattias Smirnov Alexey Lost 0-2
76 Mertalo Oskari Rekila Panu Won 2-0
77 Nikunen Ilkka Sundell Josua Lost 1-2
78 Nikolajeff Victor Leskinen Antti Lost 1-2
79 Von Zweigbergk Martin Marikainen Tekka Lost 0-2
80 Brandt Mikael Vallivaara Ilari Lost 1-2
81 Castren Sakari Lauri Martti Lost 1-2
82 Rikberg Johan Makipaa Mikko B Lost 1-2
83 Karjalainen Pekka Leppanen Tero Lost 0-2
84 Prinkkila Mikko Karrman Per Lost 0-2
85 Aaltonen Jukka Sissala Paavo Lost 0-2
86 Konyshev Dmitry Puurula Asko Drew 1-1
87 Ville Koivisto Vorona Deniss Lost 0-2
88 Jones Craig Pihl Markus Lost 1-2
89 Birkmanis Andris Pauvola Mitto Lost 0-2
90 Nevalainen Max Kivinen Antti Won 2-1
91 Ruusunen Ari Nyberg Tuomas Lost 1-2
92 Asko Maatta K. Jedeteldt Patrick Lost 0-2
93 Hatinen Antti J Vesterback Joni Won 2-1
94 Turunen Harri Polso Hannu Won 2-0
95 Halonen Kimmo Laaja Jarkko Lost 0-2
96 Salminen Aki Hirvi Joonatan Drew 1-1
97 Jaakkola Veli-matti Tuomi Sami Won 2-0
98 Saranpaa Ville Sergei Ivanov Won 2-1
99 Kaitila Zaki Nuortio Matti Won 2-1
100 Niittymaki Toni Tuomi Harri Drew 1-1
101 David Naslund Sypjetinne Vesa Antoro Won 2-0
102 Aku Kalajo Jonsson Anton Won 2-0
103 Mantikangas Mikael Chernyshev Georg Won 2-1
104 Tornikoski Mikko Kirsila Pertti Lost 0-2
105 osala Arto Hirvonen Mikko Lost 1-2
106 Vaananen Aleksi Valkas Juha_J Lost 0-2
107 Kovelo Ville_T Ramela Anssi Won 2-1
108 Wall Dennis Tani Indrek Won 2-0
109 Vayrynen Marko Hakanpaa Mikko Lost 1-2
110 Puumalainen Miika Zlotoiabko Boris Lost 1-2
111 Taipalvesi Petri Malin Antti Lost 0-2
112 Fjeld Ole Christian Leppaaho Petri Won 2-0
113 Huttunen Toni Vaisanen Vesa Won 2-0
114 Raevaata Janne Ollila Mika Lost 0-2
115 Wathen Petri Vainnikainen Tommi Won 2-0
116 Kosonen Jona Salovaara Jussi Lost 1-2
117 Kim Kidron Tagunov Denis Lost 1-2
118 Haapala Jani Peltonen Niko Won 2-0
119 Kivela Mikko Simola Antti Lost 1-2
120 Heikinniemi Tommi Eriksson Daniel Lost 1-2
121 Saari Pertti Ivanov Pavel Won 2-0
122 Ukkola Joni Kivikoski Mikko Won 2-1
123 Salminen Niko Korkki Tomi Lost 0-2
124 Pekkanen Eero Philippov Sergey Won 2-0
125 Puollanne Mikko Nguyen Quang-Dong Won 2-0
126 Ranta Teemu Nevalainen Sauka Won 2-1
127 Jarvelainen Eemeli Laukkanen Juha Lost 0-2
128 Lynn Jamie Liimatta Petri Won 1-0
129 Bakke Geir G Lais Harald Won 2-0
130 Roinisto Mika Peltokangas Henry Won 2-0
131 Rikberg Svante Hatinen Jukka Won 2-1
132 Kuusniemi Kuisma Enstrom Dan Won 2-0
133 Junnilainen Timo Koski Sampo Lost 1-2
134 Tuomi Lauri Vorovatov Anton Won 2-1
135 Ageenko Mikhail Lehtinen Jussi Lost 1-2
136 Kivikarju Mika Smetana Michal Lost 0-2
137 Petrichenko Alexey Laine Lauri Won 2-0
138 Ankudinov Lev Sihvonen Teemu Lost 1-2
139 Peltonen Miika Lepisto Pekka Lost 1-2
140 Linnimaa Jani Hippelainen Joonas Lost 0-2
141 Niinsto Juha Hagu Veljo Won 2-0
142 Riikonen Aatu Puurvla Antti Lost 1-2
143 Rinne Toni Mela Markus Won 2-1
 
  Shvartsman Alex   *** Awarded Bye ***
  Strakhov Alexander   *** Awarded Bye ***
  Braga Alexandre   *** Awarded Bye ***
  Christensen Allan B.   *** Awarded Bye ***
  Jonsson Andreas   *** Awarded Bye ***
  Rybalchenko Andrey   *** Awarded Bye ***
  Ruel Antoine   *** Awarded Bye ***
  KoskimSki Antti   *** Awarded Bye ***
  Tarvainen Antti   *** Awarded Bye ***
  Toikka Arho   *** Awarded Bye ***
  Hiltunen Arto A   *** Awarded Bye ***
  Bjork Artturi   *** Awarded Bye ***
  Ronaldson Ben   *** Awarded Bye ***
  Klauser Benedikt   *** Awarded Bye ***
  Jocumsen Bjorn P   *** Awarded Bye ***
  Thille Carl   *** Awarded Bye ***
  Mansson Daniel D   *** Awarded Bye ***
  Linder David   *** Awarded Bye ***
  Hothow Dominik   *** Awarded Bye ***
  Ekebom Erno   *** Awarded Bye ***
  Roginsky Eugeny   *** Awarded Bye ***
  Jeudon Florent   *** Awarded Bye ***
  Courtois Frederic   *** Awarded Bye ***
  Lindberg Goran   *** Awarded Bye ***
  R Monsen Haakon   *** Awarded Bye ***
  Osmo Haljoki   *** Awarded Bye ***
  Slemr Jakub   *** Awarded Bye ***
  HSrksnen Jarno   *** Awarded Bye ***
  Thoren Jens   *** Awarded Bye ***
  Duarte Joao   *** Awarded Bye ***
  Franzen Johan   *** Awarded Bye ***
  Gardelin Jonas   *** Awarded Bye ***
  Brown Jonathan   *** Awarded Bye ***
  Ilmari Helppi Juha   *** Awarded Bye ***
  Perala Jussi   *** Awarded Bye ***
  Gary Justin   *** Awarded Bye ***
  Kalliomaki Kalle   *** Awarded Bye ***
  Firsov Konstantin   *** Awarded Bye ***
  Larvanko Lasse   *** Awarded Bye ***
  Jussi Maki-Tuuri   *** Awarded Bye ***
  Etelapera Marko   *** Awarded Bye ***
  Kiukkonen Markus   *** Awarded Bye ***
  Taipale Markus   *** Awarded Bye ***
  Kettil Mattias   *** Awarded Bye ***
  Bouchaib Rosales Messaoud   *** Awarded Bye ***
  Punakallio Mikko   *** Awarded Bye ***
  Snygg Mikko   *** Awarded Bye ***
  Karlsson Morgan   *** Awarded Bye ***
  Herzog Nicolai   *** Awarded Bye ***
  Boeken Noah   *** Awarded Bye ***
  Ruel Olivier   *** Awarded Bye ***
  Rade Olle   *** Awarded Bye ***
  Buene Oystein   *** Awarded Bye ***
  Odegaard Oyvind   *** Awarded Bye ***
  Matousek Pavel   *** Awarded Bye ***
  Spolnikov Pavel   *** Awarded Bye ***
  Osterberg Richard   *** Awarded Bye ***
  Ssderberg Richard   *** Awarded Bye ***
  Bakirov Rustam   *** Awarded Bye ***
  Fuller Ryan   *** Awarded Bye ***
  Toikko Sappo   *** Awarded Bye ***
  Wills Scott   *** Awarded Bye ***
  Grinev Sergey   *** Awarded Bye ***
  Norin Sergey   *** Awarded Bye ***
  Eskeland Sigurd   *** Awarded Bye ***
  Gentric Stephane   *** Awarded Bye ***
  Gundersen Thomas F.   *** Awarded Bye ***
  Kosicka Tomas   *** Awarded Bye ***
  Walamies Tomi   *** Awarded Bye ***
  Rissanen Toni   *** Awarded Bye ***
  Dobson Tony   *** Awarded Bye ***
  Van Cleave Trey   *** Awarded Bye ***
  Nieminen Tuomo   *** Awarded Bye ***
  Komanicky Vladimir   *** Awarded Bye ***
  Wall Mike   *** Awarded Bye ***
  Kondratiev Yaroslav   *** Awarded Bye ***
  Kolomeyko Yuri   *** Awarded Bye ***
  Mowshowitz Zvi   *** Awarded Bye ***
  Nenye Vesa   *** Awarded Bye ***
  Jorstedt Mattias   *** Awarded Bye ***
  Karhulahti Mika   *** BYE ***

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All