Round 2 Results (By Player)

Posted in Event Coverage on October 29, 2000

By Wizards of the Coast

Player Opponent Result
Aaltonen Jukka Piira Petri Lost 0-2
Afanasenko Dmitry Manninen Ilkka Won 2-0
Ageenko Mikhail Valta Jukka Drew 1-1
Ahlskog Janne Christensen Allan B. Won 2-1
Ahokas Jonne Thille Carl Won 2-1
Ahola Marko Sundquist Pasi Lost 0-2
Ahtiainem Esa Huttunen Toni Lost 0-2
Akimov Akim Vorovatov Anton Lost 0-2
Akinfiev Alexander Smirnov Alexey Won 2-0
Aku Kalajo Toikka Arho Won 2-1
Ammala Mikko Ville Koivisto Won 2-0
Ankudinov Lev Nikunen Ilkka Lost 0-2
Anttila Bekkev Peuta Heikki Lost 1-2
Areliusson Arelius S Mannisto Lasse Lost 0-2
Asko Maatta K. Riikonen Aatu Lost 0-2
Assinen Ville Hatinen Antti J Lost 1-2
Backstrom Mattias Karhula Aleksi Lost 1-2
Bakirov Rustam Roinisto Mika Drew 1-1
Bakke Geir G Kirjokangas Mikko Lost 1-2
Bellamy Alan Saarinen Aleksi Won 2-0
Birkmanis Andris Sainio Vesa Won 2-1
Bjork Artturi   *** Awarded Bye ***
Bobrov Peter Salovaara Jussi Lost 0-2
Boeken Noah   *** Awarded Bye ***
Bouchaib Rosales Messaoud Sissala Paavo Won 2-0
Braga Alexandre   *** Awarded Bye ***
Brandt Mikael Halonen Kimmo Won 2-0
Brown Jonathan Puollanne Mikko Won 2-1
Brunila Totti Raitanen Samu Drew 1-1
Buene Oystein Pauvola Mitto Won 2-0
Castren Sakari Kivikoski Mikko Won 2-0
Chernyshev Georg Sergei Ivanov Won 2-1
Christensen Allan B. Ahlskog Janne Lost 1-2
Courtois Frederic   *** Awarded Bye ***
David Farkas Valitalo Pekka Won 2-0
David Naslund Johansson David Won 2-1
Davydova Janna Nybere Janne Won 2-1
Dikhnov Alexander Ikonen Tatu Won 2-1
Dobson Tony   *** Awarded Bye ***
Duarte Joao   *** Awarded Bye ***
Ekebom Erno   *** Awarded Bye ***
Elovaara Jani Ruohola Juho Lost 0-2
Emyshev Vladimir Hiltunen Jussi Won 2-1
Enstrom Dan Hirvonen Juha Won 2-1
Erasaari Olli Kosonen Jona Won 2-0
Ericsson Stefan Karmanov Dmitry Won 2-1
Eriksson Daniel Winkelmann Horst Won 2-1
Eskeland Sigurd   *** Awarded Bye ***
Etelapera Marko Karppinen Jesse Won 2-1
EtelSpelto Markus Vanhanen Tuomas Lost 1-2
Firsov Konstantin   *** Awarded Bye ***
Fjeld Ole Christian Speransky Konstantin Lost 0-2
Forsman Viktor Hamalainen Olli Drew 1-1
Franzen Johan   *** Awarded Bye ***
Fuller Ryan   *** Awarded Bye ***
Galitzyn Michael Kuusniemi Tuomas Lost 1-2
Gardelin Jonas Hirvonen Mikko Won 2-1
Gary Justin   *** Awarded Bye ***
Gentric Stephane Vallin Hannu Won 2-0
Gillberg Jussi Sarvi Jarno Won 2-0
Granlund Fredrik Suojanen Jaakko Lost 0-2
Grinev Sergey Vayrynen Eero Won 2-0
Gukovs Oleg Raevaata Janne Lost 0-2
Gundersen Thomas F.   *** Awarded Bye ***
Haapala Jani Ssderberg Richard Lost 0-2
Hagu Veljo Vaananen Aleksi Lost 0-2
Hakanpaa Mikko Mantikangas Mikael Lost 1-2
Halonen Kimmo Brandt Mikael Lost 0-2
Hamalainen Olli Forsman Viktor Drew 1-1
Harkonen Janne Lakoma Kari Lost 1-2
Hatinen Antti J Assinen Ville Won 2-1
Hatinen Jukka Kostylyov Alexey Lost 1-2
Heikinniemi Tommi Rekila Panu Won 2-0
Heiramo Petri Pohjonen Kalle Won 2-0
Heiska Jaakko Philippov Sergey Lost 1-2
Helenius Timo Lais Harald Lost 0-2
Herzog Nicolai   *** Awarded Bye ***
Hietala Markus Wathen Petri Lost 1-2
Hietala Miska Laine Lauri Won 2-0
Hiltunen Arto A   *** Awarded Bye ***
Hiltunen Jussi Emyshev Vladimir Lost 1-2
Hippelainen Joonas Simola Antti Won 2-0
Hirvi Joonatan Klemetti Jussi Won 2-1
Hirvonen Juha Enstrom Dan Lost 1-2
Hirvonen Mikko Gardelin Jonas Lost 1-2
Holmberg Fredrik Kivela Timo Lost 0-2
Holmqvist Hans Erik Temnov Serge Lost 0-1
Hothow Dominik   *** Awarded Bye ***
HSrksnen Jarno   *** Awarded Bye ***
Huttunen Toni Ahtiainem Esa Won 2-0
Ikonen Tatu Dikhnov Alexander Lost 1-2
Ilmari Helppi Juha Spolnikov Pavel Lost 1-2
Ivanov Pavel Jonsson Anton Lost 0-2
Jaakkola Veli-matti Reich Philip Lost 1-2
Jakobsen Martin Puurula Asko Won 2-0
Jalonen Juha Rikberg Svante Won 2-0
Jarvelainen Eemeli Tani Indrek Won 2-0
Jedeteldt Patrick Smetana Michal Won 2-1
Jeudon Florent   *** Awarded Bye ***
Jocumsen Bjorn P   *** Awarded Bye ***
Johan Nilsson Rosenstrom Tom Lost 0-2
Johansson David David Naslund Lost 1-2
Johansson Mikael Leppaaho Petri Lost 0-2
Jones Craig Prinkkila Mikko Lost 0-2
Jonsson Andreas   *** Awarded Bye ***
Jonsson Anton Ivanov Pavel Won 2-0
Jorstedt Mattias   *** Awarded Bye ***
Juha Ronnman Kovelo Ville_T Won 2-1
Junnilainen Timo Tornikoski Mikko Won 2-1
Jussi Maki-Tuuri   *** Awarded Bye ***
Kaitila Zaki Karki Klaus Lost 1-2
Kalliomaki Kalle Makipaa Mikko B Lost 1-2
Karhula Aleksi Backstrom Mattias Won 2-1
Karhulahti Mika Wall Mike Lost 0-2
Karjalainen Pasi Norris Peter Won 2-1
Karjalainen Pekka Vettenranta Leif Won 2-0
Karki Klaus Kaitila Zaki Won 2-1
Karlsson Morgan   *** Awarded Bye ***
Karmanov Dmitry Ericsson Stefan Lost 1-2
Karppinen Jesse Etelapera Marko Lost 1-2
Karrman Per Laukkanen Juha Lost 1-2
Kataja Jyri Lynn Jamie Lost 0-2
Kettil Mattias   *** Awarded Bye ***
Kim Kidron Stenberg Mikko Drew 1-1
Kirjokangas Mikko Bakke Geir G Won 2-1
Kirsila Pertti Vorona Deniss Lost 0-2
Kiukkonen Markus   *** Awarded Bye ***
Kivela Mikko Vittaniemi Jussi Won 2-1
Kivela Timo Holmberg Fredrik Won 2-0
Kiviharju Jani   *** BYE ***
Kivikarju Mika Taipalvesi Petri Lost 0-2
Kivikoski Mikko Castren Sakari Lost 0-2
Kivinen Antti Merikanto Miikka Drew 0-0-3
Klauser Benedikt   *** Awarded Bye ***
Klemetti Jussi Hirvi Joonatan Lost 1-2
Klemetti Tuomas Ollila Mika Lost 1-2
Kokko Jarno Myllynen Teemu Won 2-0
Kokkonen Antti Nuortio Matti Won 2-0
Kolamo Janne Oolo Andrus Won 2-0
Kolomeyko Yuri   *** Awarded Bye ***
Komanicky Vladimir   *** Awarded Bye ***
Kondratiev Yaroslav Zlotoiabko Boris Lost 1-2
Konyshev Dmitry Ukskoski Marko Won 2-0
Korkki Tomi Pihl Markus Won 2-1
Korpela Sampsa Ruusunen Ari Won 2-0
Kosicka Tomas   *** Awarded Bye ***
Koski Sampo Lehtinen Perttu Won 2-0
KoskimSki Antti Valkas Juha_J Lost 0-2
Kosonen Jona Erasaari Olli Lost 0-2
Kostylyov Alexey Hatinen Jukka Won 2-1
Kotiranta Tuomas Radoslaw Gromko Won 2-0
Kovelo Ville_T Juha Ronnman Lost 1-2
Krasilnikov Andrei Tuomi Harri Won 2-0
Kulju Tuomas Salmikivi Heikki Drew 1-1
Kuusela Juho Siipainen Aapo Lost 0-2
Kuusniemi Kuisma Lepisto Pekka Lost 1-2
Kuusniemi Tuomas Galitzyn Michael Won 2-1
Laaja Janne Roginsky Eugeny Won 2-0
Laaja Jarkko Wall Dennis Won 2-0
Laaksonen Jussi Vaisanen Vesa Won 2-1
Laine Lauri Hietala Miska Lost 0-2
Lais Harald Helenius Timo Won 2-0
Lakoma Kari Harkonen Janne Won 2-1
Lantta Tommi Rikberg Johan Won 2-1
Larvanko Lasse Puustinen Eetu Won 2-1
Laukkanen Juha Karrman Per Won 2-1
Lauri Martti Yatsenko Alex Lost 0-2
Leander Erik Ramela Anssi Won 2-0
Lehtinen Jussi Miettinen Lauri Won 2-1
Lehtinen Perttu Koski Sampo Lost 0-2
Lehtonen Eetu Sundell Josua Drew 1-1
Leiviska Jouni Pentinmaki Sami Won 2-0
Lepisto Pekka Kuusniemi Kuisma Won 2-1
Leppaaho Petri Johansson Mikael Won 2-0
Leppanen Marko Puumalainen Miika Won 2-0
Leppanen Tero Lindholm Jonas Lost 0-2
Leskinen Antti Ukkola Joni Won 2-1
Liimatta Petri Shavlovsky Dmitriy Won 1-0-1
Lindberg Goran Sadeghpour Johan Won 2-0
Linder David   *** Awarded Bye ***
Lindholm Jonas Leppanen Tero Won 2-0
Linnimaa Jani Vallioniemi Janne Drew 0-0-3
Lipiainen Miika Rintala Pekka Lost 0-2
Lynn Jamie Kataja Jyri Won 2-0
Makipaa Mikko B Kalliomaki Kalle Won 2-1
Malin Antti Taipale Markus Won 2-0
Manninen Ilkka Afanasenko Dmitry Lost 0-2
Mannisto Lasse Areliusson Arelius S Won 2-0
Mansson Daniel D Niemi Markus Won 2-0
Mantehe Launi Vesterback Joni Lost 1-2
Mantikangas Mikael Hakanpaa Mikko Won 2-1
Marikainen Tekka Tuomi Antero Won 2-1
Matousek Pavel Saranpaa Ville Lost 1-2
Mela Markus Seppanen Sami Lost 1-2
Merikanto Miikka Kivinen Antti Drew 0-0-3
Mertalo Oskari Norin Sergey Won 2-0
Miettinen Lauri Lehtinen Jussi Lost 1-2
Miettinen Miikka Salminen Aki Lost 0-2
Miettinen Pekka Vanhatupa Juha-Matti Won 2-0
Miettinen Risto Tervonen Janne Lost 0-2
Mikunder Mikko Tervonen Matti Won 2-0
Mowshowitz Zvi   *** Awarded Bye ***
Myllynen Teemu Kokko Jarno Lost 0-2
Nenye Vesa   *** Awarded Bye ***
Nevalainen Max R Monsen Haakon Lost 0-2
Nevalainen Sauka Pokki Vaino Lost 0-2
Nguyen Quang-Dong Verlinden Stefaan Lost 0-2
Niemi Markus Mansson Daniel D Lost 0-2
Nieminen Tuomo   *** Awarded Bye ***
Niinsto Juha Tikkakoski Antti Lost 0-2
Niittymaki Toni Schildt Henri Lost 0-2
Nikolajeff Victor Nylund Mikko Won 2-0
Nikunen Ilkka Ankudinov Lev Won 2-0
Norin Sergey Mertalo Oskari Lost 0-2
Norris Peter Karjalainen Pasi Lost 1-2
Nuortio Matti Kokkonen Antti Lost 0-2
Nuutinen Petni Rybalchenko Andrey Drew 1-1
Nybere Janne Davydova Janna Lost 1-2
Nyberg Tuomas Saari Pertti Lost 0-2
Nylund Mikko Nikolajeff Victor Lost 0-2
Nyman Anssi Tarvainen Antti Lost 0-2
Odegaard Oyvind   *** Awarded Bye ***
Oja Olli_M Rankka Matti Won 2-0
Ollila Mika Klemetti Tuomas Won 2-1
Oolo Andrus Kolamo Janne Lost 0-2
osala Arto Sikanen Kimmo Won 2-1
Osmo Haljoki   *** Awarded Bye ***
Osterberg Richard   *** Awarded Bye ***
Pauvola Mitto Buene Oystein Lost 0-2
Pekkanen Eero Tagunov Denis Lost 0-2
Peltokangas Henry Pynnonen Erkka Lost 0-2
Peltonen Miika Polso Hannu Won 2-0
Peltonen Niko Salminen Niko Won 2-1
Pentinmaki Sami Leiviska Jouni Lost 0-2
Perala Jussi Sandorf Jan Lost 0-2
Petrichenko Alexey Ranta Teemu Lost 1-2
Peuta Heikki Anttila Bekkev Won 2-1
Philippov Sergey Heiska Jaakko Won 2-1
Pihl Markus Korkki Tomi Lost 1-2
Piira Petri Aaltonen Jukka Won 2-0
Pohjonen Kalle Heiramo Petri Lost 0-2
Pokki Vaino Nevalainen Sauka Won 2-0
Polso Hannu Peltonen Miika Lost 0-2
Prinkkila Mikko Jones Craig Won 2-0
Punakallio Mikko   *** Awarded Bye ***
Puollanne Mikko Brown Jonathan Lost 1-2
Puumalainen Miika Leppanen Marko Lost 0-2
Puurula Asko Jakobsen Martin Lost 0-2
Puurvla Antti Tuomi Vesa Lost 1-2
Puustinen Eetu Larvanko Lasse Lost 1-2
Pynnonen Erkka Peltokangas Henry Won 2-0
R Monsen Haakon Nevalainen Max Won 2-0
Rade Olle   *** Awarded Bye ***
Radoslaw Gromko Kotiranta Tuomas Lost 0-2
Raevaata Janne Gukovs Oleg Won 2-0
Raitanen Samu Brunila Totti Drew 1-1
Ramela Anssi Leander Erik Lost 0-2
Rankka Matti Oja Olli_M Lost 0-2
Ranta Teemu Petrichenko Alexey Won 2-1
Reich Philip Jaakkola Veli-matti Won 2-1
Rekila Panu Heikinniemi Tommi Lost 0-2
Riikonen Aatu Asko Maatta K. Won 2-0
Rikberg Johan Lantta Tommi Lost 1-2
Rikberg Svante Jalonen Juha Lost 0-2
Rinne Toni Schweneke Philipp Lost 0-2
Rintala Pekka Lipiainen Miika Won 2-0
Rissanen Toni   *** Awarded Bye ***
Roginsky Eugeny Laaja Janne Lost 0-2
Roinisto Mika Bakirov Rustam Drew 1-1
Ronaldson Ben   *** Awarded Bye ***
Rosenstrom Tom Johan Nilsson Won 2-0
Ruel Antoine   *** Awarded Bye ***
Ruel Olivier   *** Awarded Bye ***
Ruohola Juho Elovaara Jani Won 2-0
Ruusunen Ari Korpela Sampsa Lost 0-2
Rybalchenko Andrey Nuutinen Petni Drew 1-1
Saari Pertti Nyberg Tuomas Won 2-0
Saarinen Aleksi Bellamy Alan Lost 0-2
Sadeghpour Johan Lindberg Goran Lost 0-2
Sainio Vesa Birkmanis Andris Lost 1-2
Salmikivi Heikki Kulju Tuomas Drew 1-1
Salminen Aki Miettinen Miikka Won 2-0
Salminen Niko Peltonen Niko Lost 1-2
Salovaara Jussi Bobrov Peter Won 2-0
Sandorf Jan Perala Jussi Won 2-0
Saranpaa Ville Matousek Pavel Won 2-1
Sarvi Jarno Gillberg Jussi Lost 0-2
Schildt Henri Niittymaki Toni Won 2-0
Schweneke Philipp Rinne Toni Won 2-0
Seppanen Sami Mela Markus Won 2-1
Sergei Ivanov Chernyshev Georg Lost 1-2
Shavlovsky Dmitriy Liimatta Petri Lost 0-1-1
Shvartsman Alex   *** Awarded Bye ***
Sihvonen Teemu Tuomi Lauri Won 2-0
Siipainen Aapo Kuusela Juho Won 2-0
Sikanen Kimmo osala Arto Lost 1-2
Simola Antti Hippelainen Joonas Lost 0-2
Sissala Paavo Bouchaib Rosales Messaoud Lost 0-2
Slemr Jakub   *** Awarded Bye ***
Smetana Michal Jedeteldt Patrick Lost 1-2
Smirnov Alexey Akinfiev Alexander Lost 0-2
Snygg Mikko   *** Awarded Bye ***
Soininen Antti Sypjetinne Vesa Antoro Won 2-0
Speransky Konstantin Fjeld Ole Christian Won 2-0
Spolnikov Pavel Ilmari Helppi Juha Won 2-1
Ssderberg Richard Haapala Jani Won 2-0
Stenberg Mikko Kim Kidron Drew 1-1
Strakhov Alexander   *** Awarded Bye ***
Sundell Josua Lehtonen Eetu Drew 1-1
Sundquist Pasi Ahola Marko Won 2-0
Suojanen Jaakko Granlund Fredrik Won 2-0
Sypjetinne Vesa Antoro Soininen Antti Lost 0-2
Tagunov Denis Pekkanen Eero Won 2-0
Taipale Markus Malin Antti Lost 0-2
Taipalvesi Petri Kivikarju Mika Won 2-0
Tani Indrek Jarvelainen Eemeli Lost 0-2
Tarvainen Antti Nyman Anssi Won 2-0
Temnov Serge Holmqvist Hans Erik Won 1-0
Tervonen Janne Miettinen Risto Won 2-0
Tervonen Matti Mikunder Mikko Lost 0-2
Thille Carl Ahokas Jonne Lost 1-2
Thoren Jens   *** Awarded Bye ***
Tikkakoski Antti Niinsto Juha Won 2-0
Toikka Arho Aku Kalajo Lost 1-2
Toikko Sappo   *** Awarded Bye ***
Tornikoski Mikko Junnilainen Timo Lost 1-2
Tourovski Boris Wills Scott Won 2-1
Tuomi Antero Marikainen Tekka Lost 1-2
Tuomi Harri Krasilnikov Andrei Lost 0-2
Tuomi Lauri Sihvonen Teemu Lost 0-2
Tuomi Sami Von Zweigbergk Martin Won 2-0
Tuomi Vesa Puurvla Antti Won 2-1
Turunen Harri Vallivaara Ilari Lost 1-2
Ukkola Joni Leskinen Antti Lost 1-2
Ukskoski Marko Konyshev Dmitry Lost 0-2
Vaananen Aleksi Hagu Veljo Won 2-0
Vainnikainen Tommi Vayrynen Marko Won 2-1
Vaisanen Vesa Laaksonen Jussi Lost 1-2
Valitalo Pekka David Farkas Lost 0-2
Valkas Juha_J KoskimSki Antti Won 2-0
Vallin Hannu Gentric Stephane Lost 0-2
Vallioniemi Janne Linnimaa Jani Drew 0-0-3
Vallivaara Ilari Turunen Harri Won 2-1
Valta Jukka Ageenko Mikhail Drew 1-1
Van Cleave Trey   *** Awarded Bye ***
Vanhanen Tuomas EtelSpelto Markus Won 2-1
Vanhaoja Ari Wickstrand Jaakko Lost 0-2
Vanhatupa Juha-Matti Miettinen Pekka Lost 0-2
Vayrynen Eero Grinev Sergey Lost 0-2
Vayrynen Marko Vainnikainen Tommi Lost 1-2
Verlinden Stefaan Nguyen Quang-Dong Won 2-0
Vesterback Joni Mantehe Launi Won 2-1
Vettenranta Leif Karjalainen Pekka Lost 0-2
Ville Koivisto Ammala Mikko Lost 0-2
Vittaniemi Jussi Kivela Mikko Lost 1-2
Von Zweigbergk Martin Tuomi Sami Lost 0-2
Vorona Deniss Kirsila Pertti Won 2-0
Vorovatov Anton Akimov Akim Won 2-0
Walamies Tomi   *** Awarded Bye ***
Wall Dennis Laaja Jarkko Lost 0-2
Wall Mike Karhulahti Mika Won 2-0
Wathen Petri Hietala Markus Won 2-1
Wickstrand Jaakko Vanhaoja Ari Won 2-0
Wills Scott Tourovski Boris Lost 1-2
Winkelmann Horst Eriksson Daniel Lost 1-2
Yatsenko Alex Lauri Martti Won 2-0
Zlotoiabko Boris Kondratiev Yaroslav Won 2-1

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All