Round 2 Results (By Table)

Posted in Event Coverage on October 29, 2000

By Wizards of the Coast

Table Player Opponent Result
1 Ahtiainem Esa Huttunen Toni Lost 0-2
2 Lehtinen Jussi Miettinen Lauri Won 2-1
3 Haapala Jani Ssderberg Richard Lost 0-2
4 Wills Scott Tourovski Boris Lost 1-2
5 Kuusniemi Kuisma Lepisto Pekka Lost 1-2
6 Assinen Ville Hatinen Antti J Lost 1-2
7 Gentric Stephane Vallin Hannu Won 2-0
8 Salovaara Jussi Bobrov Peter Won 2-0
9 Hirvonen Mikko Gardelin Jonas Lost 1-2
10 Kivela Timo Holmberg Fredrik Won 2-0
11 Grinev Sergey Vayrynen Eero Won 2-0
12 Klemetti Tuomas Ollila Mika Lost 1-2
13 Akinfiev Alexander Smirnov Alexey Won 2-0
14 Saari Pertti Nyberg Tuomas Won 2-0
15 Koski Sampo Lehtinen Perttu Won 2-0
16 Tuomi Lauri Sihvonen Teemu Lost 0-2
17 Norin Sergey Mertalo Oskari Lost 0-2
18 Vanhaoja Ari Wickstrand Jaakko Lost 0-2
19 Karppinen Jesse Etelapera Marko Lost 1-2
20 David Naslund Johansson David Won 2-1
21 Radoslaw Gromko Kotiranta Tuomas Lost 0-2
22 Wall Dennis Laaja Jarkko Lost 0-2
23 Tikkakoski Antti Niinsto Juha Won 2-0
24 Kondratiev Yaroslav Zlotoiabko Boris Lost 1-2
25 Hippelainen Joonas Simola Antti Won 2-0
26 Wathen Petri Hietala Markus Won 2-1
27 Spolnikov Pavel Ilmari Helppi Juha Won 2-1
28 Jaakkola Veli-matti Reich Philip Lost 1-2
29 Hakanpaa Mikko Mantikangas Mikael Lost 1-2
30 Karki Klaus Kaitila Zaki Won 2-1
31 Afanasenko Dmitry Manninen Ilkka Won 2-0
32 Tuomi Antero Marikainen Tekka Lost 1-2
33 Pauvola Mitto Buene Oystein Lost 0-2
34 Smetana Michal Jedeteldt Patrick Lost 1-2
35 Davydova Janna Nybere Janne Won 2-1
36 Aku Kalajo Toikka Arho Won 2-1
37 Puustinen Eetu Larvanko Lasse Lost 1-2
38 Kuusniemi Tuomas Galitzyn Michael Won 2-1
39 Emyshev Vladimir Hiltunen Jussi Won 2-1
40 Rosenstrom Tom Johan Nilsson Won 2-0
41 Puollanne Mikko Brown Jonathan Lost 1-2
42 Vanhanen Tuomas EtelSpelto Markus Won 2-1
43 Kirjokangas Mikko Bakke Geir G Won 2-1
44 Anttila Bekkev Peuta Heikki Lost 1-2
45 Ranta Teemu Petrichenko Alexey Won 2-1
46 Laukkanen Juha Karrman Per Won 2-1
47 Ericsson Stefan Karmanov Dmitry Won 2-1
48 Kovelo Ville_T Juha Ronnman Lost 1-2
49 Pentinmaki Sami Leiviska Jouni Lost 0-2
50 Laaja Janne Roginsky Eugeny Won 2-0
51 Taipale Markus Malin Antti Lost 0-2
52 Kataja Jyri Lynn Jamie Lost 0-2
53 Rikberg Svante Jalonen Juha Lost 0-2
54 Saranpaa Ville Matousek Pavel Won 2-1
55 Nuutinen Petni Rybalchenko Andrey Drew 1-1
56 Nevalainen Max R Monsen Haakon Lost 0-2
57 Tuomi Vesa Puurvla Antti Won 2-1
58 Sarvi Jarno Gillberg Jussi Lost 0-2
59 Vorona Deniss Kirsila Pertti Won 2-0
60 Wall Mike Karhulahti Mika Won 2-0
61 Christensen Allan B. Ahlskog Janne Lost 1-2
62 Sadeghpour Johan Lindberg Goran Lost 0-2
63 Vallivaara Ilari Turunen Harri Won 2-1
64 Tarvainen Antti Nyman Anssi Won 2-0
65 Sundell Josua Lehtonen Eetu Drew 1-1
66 Eriksson Daniel Winkelmann Horst Won 2-1
67 Ukkola Joni Leskinen Antti Lost 1-2
68 KoskimSki Antti Valkas Juha_J Lost 0-2
69 Rinne Toni Schweneke Philipp Lost 0-2
70 Leppanen Tero Lindholm Jonas Lost 0-2
71 Sandorf Jan Perala Jussi Won 2-0
72 Tagunov Denis Pekkanen Eero Won 2-0
73 Harkonen Janne Lakoma Kari Lost 1-2
74 Roinisto Mika Bakirov Rustam Drew 1-1
75 Ahokas Jonne Thille Carl Won 2-1
76 Niemi Markus Mansson Daniel D Lost 0-2
77 Rankka Matti Oja Olli_M Lost 0-2
78 Rintala Pekka Lipiainen Miika Won 2-0
79 Korkki Tomi Pihl Markus Won 2-1
80 Sissala Paavo Bouchaib Rosales Messaoud Lost 0-2
81 Fjeld Ole Christian Speransky Konstantin Lost 0-2
82 Yatsenko Alex Lauri Martti Won 2-0
83 Kalliomaki Kalle Makipaa Mikko B Lost 1-2
84 Elovaara Jani Ruohola Juho Lost 0-2
85 Jakobsen Martin Puurula Asko Won 2-0
86 Konyshev Dmitry Ukskoski Marko Won 2-0
87 Miettinen Miikka Salminen Aki Lost 0-2
88 Krasilnikov Andrei Tuomi Harri Won 2-0
89 Klemetti Jussi Hirvi Joonatan Lost 1-2
90 Mannisto Lasse Areliusson Arelius S Won 2-0
91 Schildt Henri Niittymaki Toni Won 2-0
92 Asko Maatta K. Riikonen Aatu Lost 0-2
93 Nuortio Matti Kokkonen Antti Lost 0-2
94 Leander Erik Ramela Anssi Won 2-0
95 Sikanen Kimmo osala Arto Lost 1-2
96 Korpela Sampsa Ruusunen Ari Won 2-0
97 Merikanto Miikka Kivinen Antti Drew 0-0-3
98 Temnov Serge Holmqvist Hans Erik Won 1-0
99 Ankudinov Lev Nikunen Ilkka Lost 0-2
100 Chernyshev Georg Sergei Ivanov Won 2-1
101 Granlund Fredrik Suojanen Jaakko Lost 0-2
102 Miettinen Risto Tervonen Janne Lost 0-2
103 Enstrom Dan Hirvonen Juha Won 2-1
104 Kostylyov Alexey Hatinen Jukka Won 2-1
105 Heiramo Petri Pohjonen Kalle Won 2-0
106 Stenberg Mikko Kim Kidron Drew 1-1
107 Sundquist Pasi Ahola Marko Won 2-0
108 Seppanen Sami Mela Markus Won 2-1
109 Polso Hannu Peltonen Miika Lost 0-2
110 Leppanen Marko Puumalainen Miika Won 2-0
111 Halonen Kimmo Brandt Mikael Lost 0-2
112 Valta Jukka Ageenko Mikhail Drew 1-1
113 Vittaniemi Jussi Kivela Mikko Lost 1-2
114 Castren Sakari Kivikoski Mikko Won 2-0
115 Tervonen Matti Mikunder Mikko Lost 0-2
116 Laine Lauri Hietala Miska Lost 0-2
117 Karjalainen Pasi Norris Peter Won 2-1
118 Vanhatupa Juha-Matti Miettinen Pekka Lost 0-2
119 Aaltonen Jukka Piira Petri Lost 0-2
120 Vainnikainen Tommi Vayrynen Marko Won 2-1
121 Mantehe Launi Vesterback Joni Lost 1-2
122 Pokki Vaino Nevalainen Sauka Won 2-0
123 Dikhnov Alexander Ikonen Tatu Won 2-1
124 Rekila Panu Heikinniemi Tommi Lost 0-2
125 Birkmanis Andris Sainio Vesa Won 2-1
126 Tornikoski Mikko Junnilainen Timo Lost 1-2
127 Nylund Mikko Nikolajeff Victor Lost 0-2
128 Hamalainen Olli Forsman Viktor Drew 1-1
129 Erasaari Olli Kosonen Jona Won 2-0
130 Lantta Tommi Rikberg Johan Won 2-1
131 Philippov Sergey Heiska Jaakko Won 2-1
132 Liimatta Petri Shavlovsky Dmitriy Won 1-0-1
133 Prinkkila Mikko Jones Craig Won 2-0
134 Akimov Akim Vorovatov Anton Lost 0-2
135 Kuusela Juho Siipainen Aapo Lost 0-2
136 Sypjetinne Vesa Antoro Soininen Antti Lost 0-2
137 Backstrom Mattias Karhula Aleksi Lost 1-2
138 Ivanov Pavel Jonsson Anton Lost 0-2
139 Kulju Tuomas Salmikivi Heikki Drew 1-1
140 Vaisanen Vesa Laaksonen Jussi Lost 1-2
141 Karjalainen Pekka Vettenranta Leif Won 2-0
142 Taipalvesi Petri Kivikarju Mika Won 2-0
143 Salminen Niko Peltonen Niko Lost 1-2
144 Raevaata Janne Gukovs Oleg Won 2-0
145 Johansson Mikael Leppaaho Petri Lost 0-2
146 Von Zweigbergk Martin Tuomi Sami Lost 0-2
147 Brunila Totti Raitanen Samu Drew 1-1
148 Vaananen Aleksi Hagu Veljo Won 2-0
149 Ammala Mikko Ville Koivisto Won 2-0
150 Lais Harald Helenius Timo Won 2-0
151 Kokko Jarno Myllynen Teemu Won 2-0
152 Verlinden Stefaan Nguyen Quang-Dong Won 2-0
153 David Farkas Valitalo Pekka Won 2-0
154 Linnimaa Jani Vallioniemi Janne Drew 0-0-3
155 Oolo Andrus Kolamo Janne Lost 0-2
156 Jarvelainen Eemeli Tani Indrek Won 2-0
157 Pynnonen Erkka Peltokangas Henry Won 2-0
158 Bellamy Alan Saarinen Aleksi Won 2-0
 
  Shvartsman Alex   *** Awarded Bye ***
  Strakhov Alexander   *** Awarded Bye ***
  Braga Alexandre   *** Awarded Bye ***
  Jonsson Andreas   *** Awarded Bye ***
  Ruel Antoine   *** Awarded Bye ***
  Hiltunen Arto A   *** Awarded Bye ***
  Bjork Artturi   *** Awarded Bye ***
  Ronaldson Ben   *** Awarded Bye ***
  Klauser Benedikt   *** Awarded Bye ***
  Jocumsen Bjorn P   *** Awarded Bye ***
  Linder David   *** Awarded Bye ***
  Hothow Dominik   *** Awarded Bye ***
  Ekebom Erno   *** Awarded Bye ***
  Jeudon Florent   *** Awarded Bye ***
  Courtois Frederic   *** Awarded Bye ***
  Osmo Haljoki   *** Awarded Bye ***
  Slemr Jakub   *** Awarded Bye ***
  HSrksnen Jarno   *** Awarded Bye ***
  Thoren Jens   *** Awarded Bye ***
  Duarte Joao   *** Awarded Bye ***
  Franzen Johan   *** Awarded Bye ***
  Gary Justin   *** Awarded Bye ***
  Firsov Konstantin   *** Awarded Bye ***
  Jussi Maki-Tuuri   *** Awarded Bye ***
  Kiukkonen Markus   *** Awarded Bye ***
  Kettil Mattias   *** Awarded Bye ***
  Punakallio Mikko   *** Awarded Bye ***
  Snygg Mikko   *** Awarded Bye ***
  Karlsson Morgan   *** Awarded Bye ***
  Herzog Nicolai   *** Awarded Bye ***
  Boeken Noah   *** Awarded Bye ***
  Ruel Olivier   *** Awarded Bye ***
  Rade Olle   *** Awarded Bye ***
  Odegaard Oyvind   *** Awarded Bye ***
  Osterberg Richard   *** Awarded Bye ***
  Fuller Ryan   *** Awarded Bye ***
  Toikko Sappo   *** Awarded Bye ***
  Eskeland Sigurd   *** Awarded Bye ***
  Gundersen Thomas F.   *** Awarded Bye ***
  Kosicka Tomas   *** Awarded Bye ***
  Walamies Tomi   *** Awarded Bye ***
  Rissanen Toni   *** Awarded Bye ***
  Dobson Tony   *** Awarded Bye ***
  Van Cleave Trey   *** Awarded Bye ***
  Nieminen Tuomo   *** Awarded Bye ***
  Komanicky Vladimir   *** Awarded Bye ***
  Kolomeyko Yuri   *** Awarded Bye ***
  Mowshowitz Zvi   *** Awarded Bye ***
  Nenye Vesa   *** Awarded Bye ***
  Jorstedt Mattias   *** Awarded Bye ***
  Kiviharju Jani   *** BYE ***

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All