Round 3 Results (By Player)

Posted in Event Coverage on October 29, 2000

By Wizards of the Coast

Player Opponent Result
Aaltonen Jukka Polso Hannu Won 2-0
Afanasenko Dmitry Wickstrand Jaakko Lost 0-2
Ageenko Mikhail Brunila Totti Lost 0-2
Ahlskog Janne Kivela Timo Won 2-0
Ahokas Jonne Yatsenko Alex Lost 0-2
Ahola Marko Shavlovsky Dmitriy Lost 1-2
Ahtiainem Esa Toikka Arho Lost 0-2
Akimov Akim Vanhatupa Juha-Matti Lost 0-2
Akinfiev Alexander Ruel Antoine Lost 0-2
Aku Kalajo Marikainen Tekka Lost 1-2
Ammala Mikko Bobrov Peter Won 2-1
Ankudinov Lev Rekila Panu Won 2-1
Anttila Bekkev Enstrom Dan Lost 0-2
Areliusson Arelius S Forsman Viktor Won 2-0
Asko Maatta K. Hagu Veljo Lost 0-2
Assinen Ville Kaitila Zaki Won 2-0
Backstrom Mattias Vittaniemi Jussi Lost 1-2
Bakirov Rustam Krasilnikov Andrei Won 2-0
Bakke Geir G Kuusniemi Kuisma Lost 0-2
Bellamy Alan Nyberg Tuomas Lost 1-2
Birkmanis Andris Castren Sakari Lost 0-2
Bjork Artturi   *** Awarded Bye ***
Bobrov Peter Ammala Mikko Lost 1-2
Boeken Noah   *** Awarded Bye ***
Bouchaib Rosales Messaoud Grinev Sergey Won 2-1
Braga Alexandre   *** Awarded Bye ***
Brandt Mikael Heikinniemi Tommi Lost 0-2
Brown Jonathan Lindberg Goran Won 2-0
Brunila Totti Ageenko Mikhail Won 2-0
Buene Oystein Emyshev Vladimir Lost 1-2
Castren Sakari Birkmanis Andris Won 2-0
Chernyshev Georg Winkelmann Horst Lost 0-2
Christensen Allan B. Wall Dennis Lost 1-2
Courtois Frederic Leiviska Jouni Won 2-1
David Farkas Karmanov Dmitry Won 2-0
David Naslund Jalonen Juha Won 2-0
Davydova Janna Lehtinen Jussi Won 2-0
Dikhnov Alexander Puurvla Antti Won 2-0
Dobson Tony   *** Awarded Bye ***
Duarte Joao   *** Awarded Bye ***
Ekebom Erno   *** Awarded Bye ***
Elovaara Jani Ukskoski Marko Lost 0-2
Emyshev Vladimir Buene Oystein Won 2-1
Enstrom Dan Anttila Bekkev Won 2-0
Erasaari Olli Haapala Jani Lost 0-2
Ericsson Stefan Karlsson Morgan Won 2-0
Eriksson Daniel Osterberg Richard Drew 1-1
Eskeland Sigurd   *** Awarded Bye ***
Etelapera Marko Thoren Jens Lost 0-2
EtelSpelto Markus Leppaaho Petri Lost 0-2
Firsov Konstantin Lindholm Jonas Won 2-1
Fjeld Ole Christian Pauvola Mitto Won 2-0
Forsman Viktor Areliusson Arelius S Lost 0-2
Franzen Johan   *** Awarded Bye ***
Fuller Ryan   *** Awarded Bye ***
Galitzyn Michael Philippov Sergey Lost 0-2
Gardelin Jonas Jeudon Florent Lost 1-2
Gary Justin   *** Awarded Bye ***
Gentric Stephane Saari Pertti Won 2-0
Gillberg Jussi Strakhov Alexander Lost 0-2
Grinev Sergey Bouchaib Rosales Messaoud Lost 1-2
Gukovs Oleg Tani Indrek Lost 1-2
Gundersen Thomas F. Mertalo Oskari Won 2-1
Haapala Jani Erasaari Olli Won 2-0
Hagu Veljo Asko Maatta K. Won 2-0
Hakanpaa Mikko Temnov Serge Won 2-0
Halonen Kimmo Sergei Ivanov Lost 0-2
Hamalainen Olli Vallioniemi Janne Won 2-0
Harkonen Janne Turunen Harri Won 2-1
Hatinen Antti J Leskinen Antti Won 1-0
Hatinen Jukka Vayrynen Marko Lost 0-2
Heikinniemi Tommi Brandt Mikael Won 2-0
Heiramo Petri Tuomi Sami Won 2-1
Heiska Jaakko Stenberg Mikko Lost 0-2
Helenius Timo Sypjetinne Vesa Antoro Won 2-1
Herzog Nicolai   *** Awarded Bye ***
Hietala Markus Rikberg Svante Lost 1-2
Hietala Miska Karhula Aleksi Won 2-1
Hiltunen Arto A   *** Awarded Bye ***
Hiltunen Jussi Verlinden Stefaan Won 2-1
Hippelainen Joonas Spolnikov Pavel Won 2-0
Hirvi Joonatan Konyshev Dmitry Won 2-0
Hirvonen Juha Ville Koivisto Won 2-1
Hirvonen Mikko Sissala Paavo Won 2-0
Holmberg Fredrik osala Arto Won 2-0
Holmqvist Hans Erik Ikonen Tatu Won 2-0
Hothow Dominik   *** Awarded Bye ***
HSrksnen Jarno   *** Awarded Bye ***
Huttunen Toni Tuomi Vesa Won 2-1
Ikonen Tatu Holmqvist Hans Erik Lost 0-2
Ilmari Helppi Juha Niemi Markus Won 2-1
Ivanov Pavel Von Zweigbergk Martin Won 2-0
Jaakkola Veli-matti Lais Harald Won 2-1
Jakobsen Martin Ruohola Juho Lost 1-2
Jalonen Juha David Naslund Lost 0-2
Jarvelainen Eemeli Lauri Martti Won 2-0
Jedeteldt Patrick Koski Sampo Lost 1-2
Jeudon Florent Gardelin Jonas Won 2-1
Jocumsen Bjorn P   *** Awarded Bye ***
Johan Nilsson Vesterback Joni Won 2-1
Johansson David Nybere Janne Won 2-0
Johansson Mikael Tervonen Matti Won 2-1
Jones Craig Mela Markus Lost 1-2
Jonsson Andreas Karki Klaus Lost 0-2
Jonsson Anton Liimatta Petri Won 2-0
Jorstedt Mattias   *** Awarded Bye ***
Juha Ronnman Wall Mike Lost 1-2
Junnilainen Timo Pynnonen Erkka Won 2-0
Jussi Maki-Tuuri   *** Awarded Bye ***
Kaitila Zaki Assinen Ville Lost 0-2
Kalliomaki Kalle Siipainen Aapo Won 2-0
Karhula Aleksi Hietala Miska Lost 1-2
Karhulahti Mika Pekkanen Eero Lost 1-2
Karjalainen Pasi Leander Erik Lost 0-2
Karjalainen Pekka Karrman Per Won 2-1
Karki Klaus Jonsson Andreas Won 2-0
Karlsson Morgan Ericsson Stefan Lost 0-2
Karmanov Dmitry David Farkas Lost 0-2
Karppinen Jesse Vorovatov Anton Won 2-0
Karrman Per Karjalainen Pekka Lost 1-2
Kataja Jyri Leppanen Tero Won 2-0
Kettil Mattias Laaja Jarkko Lost 1-2
Kim Kidron Kulju Tuomas Won 2-1
Kirjokangas Mikko Laaja Janne Won 2-0
Kirsila Pertti Vaananen Aleksi Won 2-0
Kiukkonen Markus   *** Awarded Bye ***
Kivela Mikko Pentinmaki Sami Won 2-0
Kivela Timo Ahlskog Janne Lost 0-2
Kiviharju Jani Mikunder Mikko Lost 0-2
Kivikarju Mika Nguyen Quang-Dong Lost 0-2
Kivikoski Mikko Tornikoski Mikko Won 2-0
Kivinen Antti Raitanen Samu Lost 0-2
Klauser Benedikt   *** Awarded Bye ***
Klemetti Jussi Miettinen Miikka Won 2-0
Klemetti Tuomas Roginsky Eugeny Lost 0-2
Kokko Jarno Valta Jukka Lost 1-2
Kokkonen Antti Sadeghpour Johan Lost 1-2
Kolamo Janne Smetana Michal Lost 1-2
Kolomeyko Yuri R Monsen Haakon Lost 0-2
Komanicky Vladimir   *** Awarded Bye ***
Kondratiev Yaroslav Seppanen Sami Won 2-1
Konyshev Dmitry Hirvi Joonatan Lost 0-2
Korkki Tomi Rissanen Toni Won 2-1
Korpela Sampsa Miettinen Pekka Won 2-0
Kosicka Tomas   *** Awarded Bye ***
Koski Sampo Jedeteldt Patrick Won 2-1
KoskimSki Antti Kovelo Ville_T Won 2-0
Kosonen Jona Kuusela Juho Won 2-0
Kostylyov Alexey Radoslaw Gromko Drew 1-1
Kotiranta Tuomas Salovaara Jussi Lost 1-2
Kovelo Ville_T KoskimSki Antti Lost 0-2
Krasilnikov Andrei Bakirov Rustam Lost 0-2
Kulju Tuomas Kim Kidron Lost 1-2
Kuusela Juho Kosonen Jona Lost 0-2
Kuusniemi Kuisma Bakke Geir G Won 2-0
Kuusniemi Tuomas Vorona Deniss Lost 1-2
Laaja Janne Kirjokangas Mikko Lost 0-2
Laaja Jarkko Kettil Mattias Won 2-1
Laaksonen Jussi Sundquist Pasi Won 2-1
Laine Lauri Peltokangas Henry Won 2-0
Lais Harald Jaakkola Veli-matti Lost 1-2
Lakoma Kari Mansson Daniel D Lost 0-2
Lantta Tommi Lehtinen Perttu Lost 0-2
Larvanko Lasse Rade Olle Lost 1-2
Laukkanen Juha Speransky Konstantin Lost 0-2
Lauri Martti Jarvelainen Eemeli Lost 0-2
Leander Erik Karjalainen Pasi Won 2-0
Lehtinen Jussi Davydova Janna Lost 0-2
Lehtinen Perttu Lantta Tommi Won 2-0
Lehtonen Eetu Schildt Henri Won 2-0
Leiviska Jouni Courtois Frederic Lost 1-2
Lepisto Pekka Saranpaa Ville Won 2-1
Leppaaho Petri EtelSpelto Markus Won 2-0
Leppanen Marko Lipiainen Miika Won 2-0
Leppanen Tero Kataja Jyri Lost 0-2
Leskinen Antti Hatinen Antti J Lost 0-1
Liimatta Petri Jonsson Anton Lost 0-2
Lindberg Goran Brown Jonathan Lost 0-2
Linder David Tagunov Denis Won 2-0
Lindholm Jonas Firsov Konstantin Lost 1-2
Linnimaa Jani Merikanto Miikka Lost 0-2
Lipiainen Miika Leppanen Marko Lost 0-2
Lynn Jamie Makipaa Mikko B Lost 0-2
Makipaa Mikko B Lynn Jamie Won 2-0
Malin Antti Wathen Petri Won 2-0
Manninen Ilkka Peltonen Miika Won 2-1
Mannisto Lasse Nuutinen Petni Lost 1-2
Mansson Daniel D Lakoma Kari Won 2-0
Mantehe Launi Saarinen Aleksi Lost 1-2
Mantikangas Mikael Ssderberg Richard Won 2-0
Marikainen Tekka Aku Kalajo Won 2-1
Matousek Pavel Ukkola Joni Won 2-0
Mela Markus Jones Craig Won 2-1
Merikanto Miikka Linnimaa Jani Won 2-0
Mertalo Oskari Gundersen Thomas F. Lost 1-2
Miettinen Lauri Nyman Anssi Lost 1-2
Miettinen Miikka Klemetti Jussi Lost 0-2
Miettinen Pekka Korpela Sampsa Lost 0-2
Miettinen Risto Ruusunen Ari Lost 0-2
Mikunder Mikko Kiviharju Jani Won 2-0
Mowshowitz Zvi   *** Awarded Bye ***
Myllynen Teemu Nevalainen Sauka Lost 0-2
Nenye Vesa Valkas Juha_J Lost 0-2
Nevalainen Max Wills Scott Lost 0-2
Nevalainen Sauka Myllynen Teemu Won 2-0
Nguyen Quang-Dong Kivikarju Mika Won 2-0
Niemi Markus Ilmari Helppi Juha Lost 1-2
Nieminen Tuomo   *** Awarded Bye ***
Niinsto Juha Pihl Markus Lost 0-2
Niittymaki Toni Salmikivi Heikki Lost 0-2
Nikolajeff Victor Thille Carl Lost 0-2
Nikunen Ilkka Puollanne Mikko Lost 1-2
Norin Sergey Vayrynen Eero Won 2-0
Norris Peter Vaisanen Vesa Lost 1-2
Nuortio Matti Oolo Andrus Lost 0-2
Nuutinen Petni Mannisto Lasse Won 2-1
Nybere Janne Johansson David Lost 0-2
Nyberg Tuomas Bellamy Alan Won 2-1
Nylund Mikko Ramela Anssi Lost 1-2
Nyman Anssi Miettinen Lauri Won 2-1
Odegaard Oyvind   *** Awarded Bye ***
Oja Olli_M Rosenstrom Tom Lost 0-2
Ollila Mika Sihvonen Teemu Lost 0-2
Oolo Andrus Nuortio Matti Won 2-0
osala Arto Holmberg Fredrik Lost 0-2
Osmo Haljoki   *** Awarded Bye ***
Osterberg Richard Eriksson Daniel Drew 1-1
Pauvola Mitto Fjeld Ole Christian Lost 0-2
Pekkanen Eero Karhulahti Mika Won 2-1
Peltokangas Henry Laine Lauri Lost 0-2
Peltonen Miika Manninen Ilkka Lost 1-2
Peltonen Niko Piira Petri Won 2-0
Pentinmaki Sami Kivela Mikko Lost 0-2
Perala Jussi Simola Antti Lost 0-2
Petrichenko Alexey Suojanen Jaakko Lost 0-2
Peuta Heikki Tourovski Boris Won 2-1
Philippov Sergey Galitzyn Michael Won 2-0
Pihl Markus Niinsto Juha Won 2-0
Piira Petri Peltonen Niko Lost 0-2
Pohjonen Kalle Valitalo Pekka Won 2-0
Pokki Vaino Taipalvesi Petri Lost 1-2
Polso Hannu Aaltonen Jukka Lost 0-2
Prinkkila Mikko Vallin Hannu Lost 1-2
Punakallio Mikko   *** Awarded Bye ***
Puollanne Mikko Nikunen Ilkka Won 2-1
Puumalainen Miika Salminen Niko Won 2-1
Puurula Asko Tuomi Harri Drew 1-1
Puurvla Antti Dikhnov Alexander Lost 0-2
Puustinen Eetu Rankka Matti Won 2-0
Pynnonen Erkka Junnilainen Timo Lost 0-2
R Monsen Haakon Kolomeyko Yuri Won 2-0
Rade Olle Larvanko Lasse Won 2-1
Radoslaw Gromko Kostylyov Alexey Drew 1-1
Raevaata Janne Sarvi Jarno Won 2-0
Raitanen Samu Kivinen Antti Won 2-0
Ramela Anssi Nylund Mikko Won 2-1
Rankka Matti Puustinen Eetu Lost 0-2
Ranta Teemu Tikkakoski Antti Lost 0-2
Reich Philip Vallivaara Ilari Lost 1-2
Rekila Panu Ankudinov Lev Lost 1-2
Riikonen Aatu Rinne Toni Won 2-0
Rikberg Johan Sikanen Kimmo Won 2-0
Rikberg Svante Hietala Markus Won 2-1
Rinne Toni Riikonen Aatu Lost 0-2
Rintala Pekka Tarvainen Antti Lost 0-2
Rissanen Toni Korkki Tomi Lost 1-2
Roginsky Eugeny Klemetti Tuomas Won 2-0
Roinisto Mika Rybalchenko Andrey Lost 0-2
Ronaldson Ben Vanhanen Tuomas Won 2-0
Rosenstrom Tom Oja Olli_M Won 2-0
Ruel Antoine Akinfiev Alexander Won 2-0
Ruel Olivier   *** Awarded Bye ***
Ruohola Juho Jakobsen Martin Won 2-1
Ruusunen Ari Miettinen Risto Won 2-0
Rybalchenko Andrey Roinisto Mika Won 2-0
Saari Pertti Gentric Stephane Lost 0-2
Saarinen Aleksi Mantehe Launi Won 2-1
Sadeghpour Johan Kokkonen Antti Won 2-1
Sainio Vesa Vettenranta Leif Won 2-0
Salmikivi Heikki Niittymaki Toni Won 2-0
Salminen Aki Sundell Josua Won 2-0
Salminen Niko Puumalainen Miika Lost 1-2
Salovaara Jussi Kotiranta Tuomas Won 2-1
Sandorf Jan Zlotoiabko Boris Lost 0-2
Saranpaa Ville Lepisto Pekka Lost 1-2
Sarvi Jarno Raevaata Janne Lost 0-2
Schildt Henri Lehtonen Eetu Lost 0-2
Schweneke Philipp Van Cleave Trey Lost 0-2
Seppanen Sami Kondratiev Yaroslav Lost 1-2
Sergei Ivanov Halonen Kimmo Won 2-0
Shavlovsky Dmitriy Ahola Marko Won 2-1
Shvartsman Alex   *** Awarded Bye ***
Sihvonen Teemu Ollila Mika Won 2-0
Siipainen Aapo Kalliomaki Kalle Lost 0-2
Sikanen Kimmo Rikberg Johan Lost 0-2
Simola Antti Perala Jussi Won 2-0
Sissala Paavo Hirvonen Mikko Lost 0-2
Slemr Jakub   *** Awarded Bye ***
Smetana Michal Kolamo Janne Won 2-1
Smirnov Alexey Taipale Markus Lost 1-2
Snygg Mikko   *** Awarded Bye ***
Soininen Antti Vainnikainen Tommi Won 2-1
Speransky Konstantin Laukkanen Juha Won 2-0
Spolnikov Pavel Hippelainen Joonas Lost 0-2
Ssderberg Richard Mantikangas Mikael Lost 0-2
Stenberg Mikko Heiska Jaakko Won 2-0
Strakhov Alexander Gillberg Jussi Won 2-0
Sundell Josua Salminen Aki Lost 0-2
Sundquist Pasi Laaksonen Jussi Lost 1-2
Suojanen Jaakko Petrichenko Alexey Won 2-0
Sypjetinne Vesa Antoro Helenius Timo Lost 1-2
Tagunov Denis Linder David Lost 0-2
Taipale Markus Smirnov Alexey Won 2-1
Taipalvesi Petri Pokki Vaino Won 2-1
Tani Indrek Gukovs Oleg Won 2-1
Tarvainen Antti Rintala Pekka Won 2-0
Temnov Serge Hakanpaa Mikko Lost 0-2
Tervonen Janne Tuomi Antero Won 2-0
Tervonen Matti Johansson Mikael Lost 1-2
Thille Carl Nikolajeff Victor Won 2-0
Thoren Jens Etelapera Marko Won 2-0
Tikkakoski Antti Ranta Teemu Won 2-0
Toikka Arho Ahtiainem Esa Won 2-0
Toikko Sappo   *** Awarded Bye ***
Tornikoski Mikko Kivikoski Mikko Lost 0-2
Tourovski Boris Peuta Heikki Lost 1-2
Tuomi Antero Tervonen Janne Lost 0-2
Tuomi Harri Puurula Asko Drew 1-1
Tuomi Lauri Vanhaoja Ari Lost 0-2
Tuomi Sami Heiramo Petri Lost 1-2
Tuomi Vesa Huttunen Toni Lost 1-2
Turunen Harri Harkonen Janne Lost 1-2
Ukkola Joni Matousek Pavel Lost 0-2
Ukskoski Marko Elovaara Jani Won 2-0
Vaananen Aleksi Kirsila Pertti Lost 0-2
Vainnikainen Tommi Soininen Antti Lost 1-2
Vaisanen Vesa Norris Peter Won 2-1
Valitalo Pekka Pohjonen Kalle Lost 0-2
Valkas Juha_J Nenye Vesa Won 2-0
Vallin Hannu Prinkkila Mikko Won 2-1
Vallioniemi Janne Hamalainen Olli Lost 0-2
Vallivaara Ilari Reich Philip Won 2-1
Valta Jukka Kokko Jarno Won 2-1
Van Cleave Trey Schweneke Philipp Won 2-0
Vanhanen Tuomas Ronaldson Ben Lost 0-2
Vanhaoja Ari Tuomi Lauri Won 2-0
Vanhatupa Juha-Matti Akimov Akim Won 2-0
Vayrynen Eero Norin Sergey Lost 0-2
Vayrynen Marko Hatinen Jukka Won 2-0
Verlinden Stefaan Hiltunen Jussi Lost 1-2
Vesterback Joni Johan Nilsson Lost 1-2
Vettenranta Leif Sainio Vesa Lost 0-2
Ville Koivisto Hirvonen Juha Lost 1-2
Vittaniemi Jussi Backstrom Mattias Won 2-1
Von Zweigbergk Martin Ivanov Pavel Lost 0-2
Vorona Deniss Kuusniemi Tuomas Won 2-1
Vorovatov Anton Karppinen Jesse Lost 0-2
Walamies Tomi   *** Awarded Bye ***
Wall Dennis Christensen Allan B. Won 2-1
Wall Mike Juha Ronnman Won 2-1
Wathen Petri Malin Antti Lost 0-2
Wickstrand Jaakko Afanasenko Dmitry Won 2-0
Wills Scott Nevalainen Max Won 2-0
Winkelmann Horst Chernyshev Georg Won 2-0
Yatsenko Alex Ahokas Jonne Won 2-0
Zlotoiabko Boris Sandorf Jan Won 2-0

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All