Team Photos

Posted in Event Coverage on August 2, 2013

By Craig Gibson

Seventy-one teams traveled to Amsterdam for the 2013 World Magic Cup. From all the corners of the globe they gather together here, battling across formats, to hoise the trophy as the victors on Sunday.

All photo captions are left to right.

Argentina

Andres Monsalve (National Champion), Javier Vassallo, Sergio Ramadan, Fernando David Gonzalez

 

Australia

Riley Knight, Justin Cheung (National Champion), Sasha Markovic, Matthew Anderson

 

Austria

Thomas Holzinger (National Champion), David Reitbauer, Manuel Danninger, Marc Mühlböck

 

Belarus

Evgeniy Zakharenkov (National Champion), Ihar Klionski, Pavel Miadzvedski, Yehor Polschak

 

Belgium

Emmanuel Delvigne, Vincent Lemoine (National Champion), Marijn Lybaert, Xavier Vantyghem

 

Bolivia

Carlos Torrico, A. Guillermo Ibanez Loayza, Juan Pablo Melgarejo, Alejandro Van Mourik (National Champion)

 

Brazil

Enzo Real, Allison Abe, Carlos Davi Montenegro, Willy Edel (National Champion)

 

Bulgaria

Christian Ivanov, Pavel Hadjiev, Dobrin Paskov (National Champion), Ilko Velikov

 

Canada

Jon Stern (National Champion), Andrew Robdrup, Tyler Woolley, Devon Giles

 

Chile

Felipe Tapia Becerra (National Champion), Rodrigo Lopez, Roberto Castillo, Fabian Lucero

 

China

Bo Li (National Champion), Huaiyuan Mu, Han Bing, Yi-liu Liu

 

Chinese Taipei

Yung-Ming Huang, Tzu-Ching Kuo, Ruei Sheng Wang, Ryan Young

 

Colombia

Vladimir Mayoral, Ricardo Alfonso, Lucas Moreno Cortes, Daniel Moreno (National Champion)

 

Costa Rica

Rodolfo Nunez, Miguel Gatica (National Champion), Jose Barrantes, Fernando Solorzano

 

Croatia

Grgur Petric Maretic (National Champion), Matija Vlahovic, Toni Portolan, Antun Lujic

 

Cyprus

Michalis Djogouros, Daniel Antoniou (National Champion), Christos Ioannides

 

Czech Republic

Leos Kopecky, Kristian Janda, Stanislav Cifka (National Champion), Michal Mendl

 

Denmark

Lasse Nørgaard, Søren Larsen , Morten Morre Pedersen, Thomas Enevoldsen (National Champion)

 

Dominican Republic

Pedro Pappaterra, Ronald Rodriguez (National Champion), Jayme Castellanos, Cecilio Tieles

 

Ecuador

Daniel López (National Champion), Francisco Cedeno, Daniel Verdesoto, Gabriel Arteaga

 

El Salvador

Adolfo Galdamez, Ricardo Cabrero (National Champion), Javier Morales, jose urbina

 

England

Eduardo Sajgalik (National Champion), Andrew Devine, Roy Raftery, Carrie Oliver

 

Estonia

Rauno Raidma, Simon Robberts, Mikk Kaasik, Hannes Kerem (National Champion)

 

Finland

Max Sjoblom (National Champion), Sami Häggkvist, Hannu Vallin, Antti Humalamäki

 

France

Front: Yann Guthmann, Raphaël Lévy (National Champion & Hall of Famer), Timothée Simonot
Back: Stephane Soubrier

 

Germany

Karl Heinz Rohde, Michael Steinecke, Jonas Koestler (National Champion), Eric Ockert

 

Greece

Simon Bertiou (National Champion), Ioannis Filippidis, Konstantinos Triantafyllou, Nikolaos Molohadis

 

Guatemala

Carlos Emilio Hastedt (National Champion), Javier Estuardo Castellán Robles, Christopher Virula, Wilfredo Bojorquez

 

Hong Kong

Shi Tian Lee (National Champion), Derek Charm Tiu Chi, Gama Ip, "Darius, Chiang Siu Ou"

 

Hungary

Tamas Nagy (National Champion), Gabor Kocsis, Ervin Hosszú, Adorjan Korbl

 

Iceland

Ragnar Sigurdsson, Alvin Orri Gislason (National Champion), Hedinn Haraldsson, Orri Ómarsson

 

Indonesia

Ferry Ijaya, Benny Soewanda, Andreas Pranoto (National Champion), Billy Andreas

 

Ireland

David Tuite (National Champion), Sean FitzGerald, Marcin Sciesinski, Stefano Rampini

 

Israel

Eviatar Olpiner, Niv Danieli, Shahar Shenhar (National Champion), Niv Shmuely

 

Italy

Samuele Estratti (National Champion), Emanuele Giusti, Alan Micca, Francesco Biscardi

 

Japan

Jun'ya Takahashi, Shunsuke Aka, Kyohei Kusakabe, Yuya Watanabe (National Champion)

 

Latvia

Martins Zogots, Andrejs Prost (National Champion), Marat Belov, German Levikov

 

Lithuania

Saulius Kiskis, Gaudenis Vidugiris (National Champion), Algirdas Neniskis, Gabrielius Kaklauskas

 

Luxembourg

Charles Thoss, Steve Hatto (National Champion), Artur Queiroz, Yoann Mendes

 

Macedonia

Miro Popov, Andrej Loparski, Vladimir Trajcevski, Dimitar Prodanov (National Champion)

 

Malaysia

Rick Lee (National Champion), Khoo Shawn, Razif Rosdin, Jason Yap

 

Mexico

Dalibor Trnka (National Champion), José Miguel Lopez, Emmanuel Ramirez Sanchez, Victor Escamilla

 

Netherlands

 

 Jasper Boelens, Leonard Kaarls, Thomas Hendriks

 

New Zealand

Jingwei Zheng, Digby Carter, Jason Chung, Walker Macmurdo (National Champion)

 

Northern Ireland

Conor Holmes, Dean Convery, Gavin McLeese, Alan Warnock (National Champion)

 

Norway

Kristoffer Frengstad, Andreas Nordahl (National Champion), Tommy Hammer, Dan Espen Flaatten

 

Panama

Ivan Oro, Andrés Carballo, Saul Alvarado (National Champion), Joseph De Leon

 

Peru

Franz Pajares, Francisco Sifuentes, Jose R. Rodriguez (National Champion), Daniel Fernandez-Prada

 

Phillipines

Jan Ang, Richmond Tan (National Champion), Sherwin Aquino, Jose Goo

 

Poland

Dominik Konieczny, Tomek Pedrakowski (National Champion), Przemek Knocinski, Piotr Kazimierczak

 

Portugal

Diogo Varela, Rodrigo Borba (National Champion), Fabio Rodrigues, Rafael Brito

 

Puerto Rico

Adrian Marquez, Gabriel Nieves (National Champion), Jorge Iramain, Danilo Prieto

 

Romania

Alexandru Stefanescu (National Champion), Andrei Baku, Florin Buzgan, Adrian Smaranda

 

Russian Federation

Roman Masaladzhiu (National Champion), Peter Semenov, Alex Gylidin, Alexander Shedyakov

 

Scotland

Jamie Ross, Bradley Barclay, Stephen Murray (National Champion), Alan Hutton

 

Serbia

Aleksa Telarov (National Champion), Marko Mazibrada, Todor Rosic, Vuk Tomic

 

Singapore

Kelvin Chew (National Champion), Lee Benedict, Aik Seng Khoo, Chang Chua

 

Slovak Republic

Hugo Ferreira, Ivan Floch (National Champion), Robert Gregor, Martin Lauko

 

Slovenia

Andrej Rutar, Peter Kunic, Robin Dolar (National Champion), Boris Robic

 

South Africa

Andrew Wright, Bruce Raw, Craig Leach (National Champion), Harris Fong

 

South Korea

Dongkyu Lee, Sung Wook Nam, Jung Suk Goh, Cynic Kim (National Champion)

 

Spain

Francisco Moreno Morales, Mario Zuñiga, Joel Calafell, Juan Carlos Adebo Diaz (National Champion)

 

Sweden

Joel Larsson (National Champion), Elias Watsfeldt, Joakim Åberg, Olle Rade (Hall of Famer)

 

Switzerland

Diony Idelfonso, Christian Paris, Marcel Arndt, Andreas Ganz (National Champion)

 

Thailand

Sittisak Wachirakaphan, Sethsilp Chanpleng (National Champion), Nutdanai Sadangrit, Pech Songkwamcharoen

 

Turkey

Emir Alimoglu (National Champion), Batuhan Ucuzal, Cem Erdogan, Deniz Kara

 

Ukraine

Vlad Ovsyannikov, Mike Krasnitski (National Champion), Konstantin Yarosh, Iurii Babyxh

 

United States

Daniel Cecchetti, Josh Utter-Leyton (National Champion), Joe Spanier, Jason Gulevich

 

Uruguay

Martin Castillo (National Champion), Juan Pablo Waszuk, Adrian Garcia, Ricardo Menendez

 

Venezuela

Nestor Materano, Daniel Fior (National Champion), Luis Luks, Oswaldo Rafael Marino

 

Wales

Back: Philip Griffiths (National Champion), Ben Kinsey, Philip Brett
Front: Mark Kelly

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All