Round 1 Results (by Player)

Posted in Feature

By Wizards of the Coast

TeamResult Opponent
A.S.K.Lost 1-2vsSORA
AAAWon 3-0vsJAKURO
ABCCDrew 1-1-1vsCrimson
AbsoluteWon 2-1vsAscalon Plus
AibonWon 2-1vsNaibu Bunretsu
Ain't afraid to dieWon 2-1vsMana Charmer
Air OrangeWon 2-1vsYasagure Brothers
Akebono OyakatanhoizaWon 3-0vsYumenomatayume
Akko ni OmakaseWon 3-0vsOrcish Spirit Guide
All time 6000yenWon 3-0vsNew Type
Ancestral MemoriesWon 3-0vsHit and T3
ApocalypseLost 1-2vsHQ
Army of SerraDrew 1-1-1vsTeam TS
Ascalon PlusLost 1-2vsAbsolute
Asian PapillonWon 2-1vsH.W.A
AsteriskWon 3-0vsTeam Sennyo Plus
ATOKWon 2-1vsShinsengumi Zero
AyuDrew 1-1-1vsTeam Scarecrow
BBALost 1-2vsSAWAYAKA
BenefactorWon 2-1vsDai San Gen
Blue ViceWon 2-1vsOrewa Fukushima DA
Bon VoyageWon 2-1vsKou II Ziko
Card HasanDrew 1-1-1vsZuruki
ChackWon 3-0vsES
Chiban DragonWon 3-0vsSukkiri Anichama
Chicago Miracle * Awarded Bye *
Choco ChipLost 0-3vsScrambled Steak
Churuneko the ThirdLost 1-2vsNo Future
Circle Money DraftWon 3-0vsFuture Vision
Clash CappuccinoLost 0-2-1vsSuberikomi
Cool MintsWon 2-1vsTeam moto@ssk
CrashLost 1-2vsWih
CrimsonDrew 1-1-1vsABCC
Dai San GenLost 1-2vsBenefactor
DaisisziWon 2-0-1vsHigedice
Ddon ArmageWon 3-0vsTeam Potato
Death CrimsonWon 3-0vsLSC
DEFENCER MinorWon 3-0vsMegaron
Dekiru-Kana? * Awarded Bye *
DENNYLost 1-2vsNapan de Opei
DERAPINWon 3-0vsTeam Geisya
DokudenpaWon 2-0-1vsSWO
Duel MachineLost 0-3vsPiyokuri-Shovo
Duel Revolution 21Won 2-1vsHirarin Tokano
Durress Hymm HippyLost 1-2vsTeam Rune Factory
Echigoya InboudanLost 1-2vsTeam Gaijin
EMCLost 0-2-1vsHTD
Empty LuckLost 1-2vsMeruhen World
Ertai's DiciplesLost 1-2vsTeam Ignis
ESLost 0-3vsChack
Excutioners * Awarded Bye *
FB Shinjo Sendenbu * BYE *
FC NasuWon 2-1vsPeta Peta
Fire Beat * Awarded Bye *
FlowersDrew 1-1-1vsTeam Apprentice
Fruits BasketWon 2-1vsManabard Keepers
Fujieda LaboratoryWon 3-0vsRakeru
Future VisionLost 0-3vsCircle Money Draft
GagazukuLost 1-2vsTeam Thirties
GingareLost 1-2vsTeam Shige
Gloval VoiceWon 3-0vsTeam XR with M
GOLost 1-2vsSankenbunritsu
Go RengerWon 3-0vsProbe
Goblin Digging TeamLost 1-2vsTeam Yamashi
GochininarimasuLost 0-3vsGod only knows
God only knowsWon 3-0vsGochininarimasu
Gonzo the CoreLost 0-1-2vsZZZZZ
Goro Goro DermLost 0-3vsUsagisan Team
G-threeWon 2-1vsMONX2
GunjackWon 3-0vsSaproling
H.W.ALost 1-2vsAsian Papillon
HahtleLost 0-3vsLove and Hope
Hands of GloryWon 2-0-1vsPoker Face
Harapeko MaxWon 3-0vsTeam BIRO
HigeDrew 1-1-1vsTeam Sake
HigediceLost 0-2-1vsDaisiszi
Hirarin TokanoLost 1-2vsDuel Revolution 21
HirumanLost 1-2vsNISIKI
Hit and T3Lost 0-3vsAncestral Memories
HQWon 2-1vsApocalypse
HTDWon 2-0-1vsEMC
Ikeike Family FightersLost 0-3vsTriple Mulligan
IMABIKI ALost 0-2-1vsTeam 25:17
IMABIKI BDrew 1-1-1vsTeam Shinadashi
Initial TLost 0-3vsReckless Triskelion
InoreWon 2-1vsQueen and Slaves
Iori * Awarded Bye *
JAKUROLost 0-3vsAAA
JunkDrew 1-1-1vsTeam MSSJ
Kamiho Top ThreeLost 1-2vsMorisawa Juku
Kashimo EyesWon 3-0vsStay Cool
Kavu the PlaneswalkerLost 1-2vsNot Treasure Hunter
KinshachiWon 3-0vsTaro
KOJIMA-S.SWon 1-0-2vsWiz type KOF
Kou II ZikoLost 1-2vsBon Voyage
LemegetonWon 2-1vsTeam Nama Iccyo!
L-ForestWon 2-1vsLucifer
Lion HeartLost 0-3vsP-Kies
Loafing Giants * Awarded Bye *
Love and HopeWon 3-0vsHahtle
LSCLost 0-3vsDeath Crimson
LuciferLost 1-2vsL-Forest
Machida Magic ClubLost 0-3vsSut
Magic Square * Awarded Bye *
Mahamoti in Hi-SoftLost 1-2vsTeam M.S.O
MakashitaLost 1-2vsRupan
Mana CharmerLost 1-2vsAin't afraid to die
Manabard KeepersLost 1-2vsFruits Basket
Marimo MakerWon 2-1vsTa-I-Ya-Ki
Matano Beat The BandoDrew 1-1-1vsSetsugetsuka Osaka
MegaronLost 0-3vsDEFENCER Minor
MeidaimaeLost 1-2vsTeam PPB
Meruhen WorldWon 2-1vsEmpty Luck
MisculuculationWon 2-1vsTanshoku club with 25
MKGLost 1-2vsRikarin
MMR alphaWon 3-0vsTeam Machinamix
MONX2Lost 1-2vsG-three
MORI-SAIWon 3-0vsTeam ChoSoku Hayata
Morisawa JukuWon 2-1vsKamiho Top Three
MropagandaWon 3-0vsOdawara's
My Name is SamWon 2-0-1vsTeam Karasawa Y
Nagator'sLost 1-2vsnombe.nom
Naibu BunretsuLost 1-2vsAibon
Nanten-BabatenWon 3-0vsTeam Aladdin's Ring
Napan de OpeiWon 2-1vsDENNY
NegiLost 1-2vsViva Magic
New TypeLost 0-3vsAll time 6000yen
News Rimix 2001Lost 1-2vsYokohama Kaidashikkiko
NISIKIWon 2-1vsHiruman
No FutureWon 2-1vsChuruneko the Third
nombe.nomWon 2-1vsNagator's
Not Treasure HunterWon 2-1vsKavu the Planeswalker
ObjectsWon 2-1vsUni-Ikura
Ochi ILost 1-2vsTeam Marui
Ochi-MushaLost 0-3vsOO Parts
Odawara'sLost 0-3vsMropaganda
OGIROLost 1-2vsRed Snake
Ohwarai no GenkiLost 0-3vsRegneva
OO PartsWon 3-0vsOchi-Musha
Orcish Spirit GuideLost 0-3vsAkko ni Omakase
Orewa Fukushima DALost 1-2vsBlue Vice
Out of OrderWon 2-0vsTeam Heli 2U
Over Kill EngineLost 1-2vsTeam Pillage
Panzer Hunters JO * Awarded Bye *
Peta PetaLost 1-2vsFC Nasu
Piyokuri-ShovoWon 3-0vsDuel Machine
P-KiesWon 3-0vsLion Heart
Poker FaceLost 0-2-1vsHands of Glory
Ponkotsu HiyoriWon 2-0-1vsYTT
Poor Shark * Awarded Bye *
Positive Thinking * Awarded Bye *
Potato PeachWon 3-0vsTeam Yushima
Prince HirotakaWon 2-1vsTeam Ark
ProbeLost 0-3vsGo Renger
Q.E.D.Lost 1-2vsTokyo Butties
Queen and SlavesLost 1-2vsInore
RakeruLost 0-3vsFujieda Laboratory
Reckless TriskelionWon 3-0vsInitial T
Red SnakeWon 2-1vsOGIRO
RegnevaWon 3-0vsOhwarai no Genki
Ribbon DragonsWon 3-0vsUemura
RikarinWon 2-1vsMKG
Rio!Lost 0-3vsTeam Emon Staff
RupanWon 2-1vsMakashita
Sakura GumiWon 2-1vsTeam U.D.A
SamuraiLost 0-2-1vsTeam Magicschool
SankenbunritsuWon 2-1vsGO
SaprolingLost 0-3vsGunjack
SAWAYAKAWon 2-1vsBBA
Scrambled SteakWon 3-0vsChoco Chip
Setsugetsuka OsakaDrew 1-1-1vsMatano Beat The Bando
Shikaku Maniacs Sharp * Awarded Bye *
Shinikake CaptainWon 2-1vsZIO MATRIX
Shinsei Curry TeikokuLost 1-2vsTiimumei Mikettei
Shinsengumi ZeroLost 1-2vsATOK
Siki (Kanagawa) * Awarded Bye *
Siki (Tochigi) * Awarded Bye *
Silhouette on MirrorLost 1-2vsYaburon
SK-2Drew 1-1-1vsTeam Imabiki
SnowslideLost 0-1-2vsTeam Bonkura
SohtenjuWon 3-0vsZebra
SORAWon 2-1vsA.S.K.
Sorcerer HuntersWon 2-1vsTeam Ensureing Bridge
Soul EdgeLost 1-2vsTeam Shinjo
Souls of RugernaWon 2-1vsZZZ Sleepyhead
STWon 3-0vsTeam M.O.B
StampysLost 1-2vsTeam Work
Stay CoolLost 0-3vsKashimo Eyes
SuberikomiWon 2-0-1vsClash Cappuccino
SuicideDrew 1-1-1vsTeam Karasawa X
Sukkiri AnichamaLost 0-3vsChiban Dragon
Super DrawLost 1-2vsYopparai-Tai
SusiyanWon 3-0vsTeam Precis
SutWon 3-0vsMachida Magic Club
SWOLost 0-2-1vsDokudenpa
Taifu HakakuninLost 0-3vsWiz Type Ing
Ta-I-Ya-KiLost 1-2vsMarimo Maker
Tanshoku club with 25Lost 1-2vsMisculuculation
TaroLost 0-3vsKinshachi
Team 25:17Won 2-0-1vsIMABIKI A
Team 830 SoshireibuDrew 1-1-1vsYomiuri Land Dog
Team Aladdin's RingLost 0-3vsNanten-Babaten
Team ApprenticeDrew 1-1-1vsFlowers
Team ArkLost 1-2vsPrince Hirotaka
Team BIROLost 0-3vsHarapeko Max
Team BonkuraWon 1-0-2vsSnowslide
Team ChoSoku HayataLost 0-3vsMORI-SAI
Team Emon StaffWon 3-0vsRio!
Team Ensureing BridgeLost 1-2vsSorcerer Hunters
Team Food ChainWon 3-0vsTeam Karasawa Z
Team GaijinWon 2-1vsEchigoya Inboudan
Team Geddon Beta * Awarded Bye *
Team GeisyaLost 0-3vsDERAPIN
Team GreenLost 0-2-1vsTogather Friends
Team Heli 2ULost 0-2vsOut of Order
Team IgnisWon 2-1vsErtai's Diciples
Team ImabikiDrew 1-1-1vsSK-2
Team Karasawa XDrew 1-1-1vsSuicide
Team Karasawa YLost 0-2-1vsMy Name is Sam
Team Karasawa ZLost 0-3vsTeam Food Chain
Team M.O.BLost 0-3vsST
Team M.S.OWon 2-1vsMahamoti in Hi-Soft
Team MachinamixLost 0-3vsMMR alpha
Team MagicschoolWon 2-0-1vsSamurai
Team MaruiWon 2-1vsOchi I
Team moto@sskLost 1-2vsCool Mints
Team MSSJDrew 1-1-1vsJunk
Team Nama Iccyo!Lost 1-2vsLemegeton
Team O.K.HLost 0-3vsWakame Pack
Team PillageWon 2-1vsOver Kill Engine
Team PotatoLost 0-3vsDdon Armage
Team PPBWon 2-1vsMeidaimae
Team PrecisLost 0-3vsSusiyan
Team Rune FactoryWon 2-1vsDurress Hymm Hippy
Team SakeDrew 1-1-1vsHige
Team SameLost 0-3vsWizard's Brain
Team ScarecrowDrew 1-1-1vsAyu
Team Sennyo PlusLost 0-3vsAsterisk
Team ShigeWon 2-1vsGingare
Team ShinadashiDrew 1-1-1vsIMABIKI B
Team ShinjoWon 2-1vsSoul Edge
Team ThirtiesWon 2-1vsGagazuku
Team ToDo * Awarded Bye *
Team TSDrew 1-1-1vsArmy of Serra
Team U.D.ALost 1-2vsSakura Gumi
Team WorkWon 2-1vsStampys
Team XR with MLost 0-3vsGloval Voice
Team YamashiWon 2-1vsGoblin Digging Team
Team YushimaLost 0-3vsPotato Peach
Tiimumei MiketteiWon 2-1vsShinsei Curry Teikoku
Togather FriendsWon 2-0-1vsTeam Green
Tokyo ButtiesWon 2-1vsQ.E.D.
Trickster * Awarded Bye *
Triple MulliganWon 3-0vsIkeike Family Fighters
TroopersWon 3-0vsUltraman
UemuraLost 0-3vsRibbon Dragons
UltramanLost 0-3vsTroopers
Uni-IkuraLost 1-2vsObjects
Unluckey's * Awarded Bye *
Usagisan TeamWon 3-0vsGoro Goro Derm
Viva MagicWon 2-1vsNegi
Voice of Soul * Awarded Bye *
W.Y.S * Awarded Bye *
Wakame PackWon 3-0vsTeam O.K.H
WihWon 2-1vsCrash
Wiz Type IngWon 3-0vsTaifu Hakakunin
Wiz type KOFLost 0-1-2vsKOJIMA-S.S
Wizard's BrainWon 3-0vsTeam Same
www.alphabetaunlimited.com * Awarded Bye *
YaburonWon 2-1vsSilhouette on Mirror
Yanitetsu * Awarded Bye *
Yasagure BrothersLost 1-2vsAir Orange
Yokohama KaidashikkikoWon 2-1vsNews Rimix 2001
Yomiuri Land DogDrew 1-1-1vsTeam 830 Soshireibu
Yopparai-TaiWon 2-1vsSuper Draw
YTTLost 0-2-1vsPonkotsu Hiyori
YumenomatayumeLost 0-3vsAkebono Oyakatanhoiza
ZebraLost 0-3vsSohtenju
ZIO MATRIXLost 1-2vsShinikake Captain
ZurukiDrew 1-1-1vsCard Hasan
ZZZ SleepyheadLost 1-2vsSouls of Rugerna
ZZZZZWon 1-0-2vsGonzo the Core

Latest Feature Articles

FEATURE

June 24, 2022

Double Masters 2022 Release Notes by, Jess Dunks

Compiled by Jess Dunks Document last modified April 4, 2022 PDF Download Links:English | 中国话,汉语;中文 | Français | Deutsch | 日本語 The Release Notes include information concerning the relea...

Learn More

FEATURE

June 17, 2022

Social Play Opportunities in D&D and Magic: The Gathering by, Wizards of the Coast

We're back, following our third and final Office Hours for the Commander Legends: Battle for Baldur's Gate set. We recently welcomed our final set of guests, Game Designer Ellie Rice, Sen...

Learn More

Articles

Articles

Feature Archive

Consult the archives for more articles!

See All