Round 2 Results (by Player)

Posted in Feature

By Wizards of the Coast

TeamResult Opponent
A.S.K.Lost 1-2vsOrewa Fukushima DA
AAAWon 2-0-1vsTeam Bonkura
ABCCWon 3-0vsTeam Shinadashi
AbsoluteWon 2-1vsMarimo Maker
AibonLost 1-2vsTeam ToDo
Ain't afraid to dieWon 2-1vsAll time 6000yen
Air OrangeLost 1-2vsST
Akebono OyakatanhoizaLost 1-2vsTeam PPB
Akko ni OmakaseWon 2-1vsDokudenpa
All time 6000yenLost 1-2vsAin't afraid to die
Ancestral MemoriesWon 3-0vsCool Mints
ApocalypseLost 0-3vsYumenomatayume
Army of SerraWon 3-0vsIMABIKI B
Ascalon PlusWon 3-0vsUltraman
Asian PapillonLost 1-2vsMeruhen World
AsteriskWon 2-1vsViva Magic
ATOKWon 3-0vsNo Future
AyuWon 2-1vsSetsugetsuka Osaka
BBALost 1-2vsNaibu Bunretsu
BenefactorWon 2-1vsRed Snake
Blue ViceLost 1-2vsTeam Gaijin
Bon VoyageLost 1-2vsTeam 25:17
Card HasanLost 0-3vsTeam Apprentice
ChackDrew 1-1-1vsWakame Pack
Chiban DragonWon 3-0vsPositive Thinking
Chicago MiracleWon 2-1vsTeam Shige
Choco ChipLost 1-2vsSuper Draw
Churuneko the ThirdWon 3-0vsTeam BIRO
Circle Money DraftWon 2-1vsTeam Work
Clash CappuccinoWon 2-1vsTeam ChoSoku Hayata
Cool MintsLost 0-3vsAncestral Memories
CrashWon 3-0vsPeta Peta
CrimsonWon 3-0vsTeam MSSJ
Dai San GenWon 3-0vsPoker Face
DaisisziWon 2-0-1vsFruits Basket
Ddon ArmageWon 2-1vsMORI-SAI
Death CrimsonWon 2-0-1vsFC Nasu
DEFENCER MinorWon 2-1vsDuel Revolution 21
Dekiru-Kana?Won 2-0-1vsRibbon Dragons
DENNYWon 2-1vsInitial T
DERAPINWon 2-1vsYaburon
DokudenpaLost 1-2vsAkko ni Omakase
Duel MachineWon 3-0vsJAKURO
Duel Revolution 21Lost 1-2vsDEFENCER Minor
Durress Hymm HippyWon 2-1vsTaifu Hokakunin
Echigoya InboudanDrew 1-1-1vsNews Rimix 2001
EMCWon 2-0-1vsTeam Karasawa Z
Empty LuckLost 0-3vsZZZ Sleepyhead
Ertai's DiciplesDrew 1-1-1vsTeam Precis
ESLost 0-3vsHahtle
Excutioners * Awarded Bye *
FB Shinjo SendenbuLost 1-2vsYanitetsu
FC NasuLost 0-2-1vsDeath Crimson
Fire BeatWon 2-1vsPoor Shark
FlowersLost 0-3vsTeam TS
Fruits BasketLost 0-2-1vsDaisiszi
Fujieda LaboratoryWon 2-1vsTroopers
Future VisionLost 0-3vsTeam Sennyo Plus
GagazukuWon 2-1vsTeam Green
GingareLost 1-2vsTeam XR with M
Gloval VoiceWon 2-1vsL-Forest
GOLost 1-2vsOGIRO
Go RengerWon 2-1vsnombe.nom
Goblin Digging TeamLost 0-3vsTeam Geisya
GochininarimasuLost 1-2vsKamiho Top Three
God only knowsWon 2-1vsVoice of Soul
Gonzo the CoreWon 2-1vsHigedice
G-threeLost 0-3vsMropaganda
GunjackLost 0-2-1vsTeam Emon Staff
H.W.AWon 2-1vsSamurai
HahtleWon 3-0vsES
Hands of GloryLost 1-2vsNISIKI
Harapeko MaxLost 0-3vsTokyo Butties
HigeLost 1-2vsTeam Karasawa X
HigediceLost 1-2vsGonzo the Core
Hirarin TokanoLost 1-2vsOdawara's
HirumanLost 0-3vsLucifer
Hit and T3Won 2-1vsNew Type
HQLost 1-2vsNapan de Opei
HTDLost 0-2-1vsSusiyan
Ikeike Family FightersLost 1-2vsTeam M.O.B
IMABIKI AWon 2-1vsTeam Karasawa Y
IMABIKI BLost 0-3vsArmy of Serra
Initial TLost 1-2vsDENNY
InoreWon 2-1vsMMR alpha
Iori * Awarded Bye *
JAKUROLost 0-3vsDuel Machine
JunkLost 0-3vsTeam Scarecrow
Kamiho Top ThreeWon 2-1vsGochininarimasu
Kashimo EyesLost 1-2vsWis Type Ing
Kavu the PlaneswalkerLost 1-2vsMachida Magic Club
KinshachiLost 1-2vsTeam Food Chain
KOJIMA-S.SWon 2-1vsSohtenju
Kou II ZikoWon 2-0-1vsTeam Potato
LemegetonWon 2-1vsTeam Ignis
L-ForestLost 1-2vsGloval Voice
Lion HeartWon 2-1vsMONX2
Loafing Giants * Awarded Bye *
Love and HopeWon 2-1vsSuberikomi
LSCWon 2-1vsTeam Ark
LuciferWon 3-0vsHiruman
Machida Magic ClubWon 2-1vsKavu the Planeswalker
Magic Square * Awarded Bye *
Mahamoti in Hi-SoftWon 3-0vsTeam O.K.H
MakashitaLost 1-2vsOchi I
Mana CharmerLost 1-2vsTanshoku club with 25
Manabard KeepersLost 1-2vsZIO MATRIX
Marimo MakerLost 1-2vsAbsolute
Matano Beat The BandoWon 2-1vsSuicide
MegaronWon 2-1vsStampys
MeidaimaeDrew 1-1-1vsProbe
Meruhen WorldWon 2-1vsAsian Papillon
MisculuculationLost 0-3vsWizard's Brain
MKGLost 0-3vsStay Cool
MMR alphaLost 1-2vsInore
MONX2Lost 1-2vsLion Heart
MORI-SAILost 1-2vsDdon Armage
Morisawa JukuLost 1-2vsReckless Triskelion
MropagandaWon 3-0vsG-three
My Name is SamLost 1-2vsTeam Pillage
Nagator'sWon 2-1vsRio!
Naibu BunretsuWon 2-1vsBBA
Nanten-BabatenLost 1-2vsYokohama Kaidashikkiko
Napan de OpeiWon 2-1vsHQ
NegiLost 0-3vsTeam Machinamix
New TypeLost 1-2vsHit and T3
News Rimix 2001Drew 1-1-1vsEchigoya Inboudan
NISIKIWon 2-1vsHands of Glory
No FutureLost 0-3vsATOK
nombe.nomLost 1-2vsGo Renger
Not Treasure HunterLost 1-2vsRegneva
ObjectsWon 2-1vsPonkotsu Hiyori
Ochi IWon 2-1vsMakashita
Ochi-MushaLost 0-3vsUemura
Odawara'sWon 2-1vsHirarin Tokano
OGIROWon 2-1vsGO
Ohwarai no GenkiWon 3-0vsShinsei Curry Teikoku
OO PartsWon 2-1vsSiki (Tochigi)
Orcish Spirit GuideLost 0-3vsTeam Aladdin's Ring
Orewa Fukushima DAWon 2-1vsA.S.K.
Out of OrderLost 1-2vsTeam Shinjo
Over Kill EngineLost 0-2-1vsSnowslide
Panzer Hunters JO * Awarded Bye *
Peta PetaLost 0-3vsCrash
Piyokuri-ShovoLost 0-3vsSiki (Kanagawa)
P-KiesWon 3-0vsRupan
Poker FaceLost 0-3vsDai San Gen
Ponkotsu HiyoriLost 1-2vsObjects
Poor SharkLost 1-2vsFire Beat
Positive ThinkingLost 0-3vsChiban Dragon
Potato PeachWon 3-0vsUsagisan Team
Prince HirotakaDrew 1-1-1vsShikaku Maniacs Sharp
ProbeDrew 1-1-1vsMeidaimae
Q.E.D.Lost 0-3vsYTT
Queen and SlavesWon 2-1vsTeam moto@ssk
RakeruLost 0-3vsTeam Yushima
Reckless TriskelionWon 2-1vsMorisawa Juku
Red SnakeLost 1-2vsBenefactor
RegnevaWon 2-1vsNot Treasure Hunter
Ribbon DragonsLost 0-2-1vsDekiru-Kana?
RikarinLost 1-2vsTeam Magicschool
Rio!Lost 1-2vsNagator's
RupanLost 0-3vsP-Kies
Sakura GumiLost 1-2vsZZZZZ
SamuraiLost 1-2vsH.W.A
SankenbunritsuLost 0-3vsSouls of Rugerna
SaprolingLost 0-3vsTeam U.D.A
SAWAYAKAWon 2-1vsTeam Geddon Beta
Scrambled SteakWon 3-0vsSORA
Setsugetsuka OsakaLost 1-2vsAyu
Shikaku Maniacs SharpDrew 1-1-1vsPrince Hirotaka
Shinikake CaptainLost 0-3vsTriple Mulligan
Shinsei Curry TeikokuLost 0-3vsOhwarai no Genki
Shinsengumi ZeroLost 1-2vsSukkiri Anichama
Siki (Kanagawa)Won 3-0vsPiyokuri-Shovo
Siki (Tochigi)Lost 1-2vsOO Parts
Silhouette on MirrorLost 0-3vsTeam Heli 2U
SK-2Won 3-0vsYomiuri Land Dog
SnowslideWon 2-0-1vsOver Kill Engine
SohtenjuLost 1-2vsKOJIMA-S.S
SORALost 0-3vsScrambled Steak
Sorcerer HuntersLost 0-3vsTeam Thirties
Soul EdgeLost 0-1-2vsTeam Nama Iccyo!
Souls of RugernaWon 3-0vsSankenbunritsu
STWon 2-1vsAir Orange
StampysLost 1-2vsMegaron
Stay CoolWon 3-0vsMKG
SuberikomiLost 1-2vsLove and Hope
SuicideLost 1-2vsMatano Beat The Bando
Sukkiri AnichamaWon 2-1vsShinsengumi Zero
Super DrawWon 2-1vsChoco Chip
SusiyanWon 2-0-1vsHTD
SutWon 2-1vsTrickster
SWOWon 3-0vsUni-Ikura
Taifu HokakuninLost 1-2vsDurress Hymm Hippy
Ta-I-Ya-KiLost 1-2vsWiz type KOF
Tanshoku club with 25Won 2-1vsMana Charmer
TaroLost 1-2vsTeam Same
Team 25:17Won 2-1vsBon Voyage
Team 830 SoshireibuLost 0-2-1vsTeam Sake
Team Aladdin's RingWon 3-0vsOrcish Spirit Guide
Team ApprenticeWon 3-0vsCard Hasan
Team ArkLost 1-2vsLSC
Team BIROLost 0-3vsChuruneko the Third
Team BonkuraLost 0-2-1vsAAA
Team ChoSoku HayataLost 1-2vsClash Cappuccino
Team Emon StaffWon 2-0-1vsGunjack
Team Ensureing Bridge * BYE *
Team Food ChainWon 2-1vsKinshachi
Team GaijinWon 2-1vsBlue Vice
Team Geddon BetaLost 1-2vsSAWAYAKA
Team GeisyaWon 3-0vsGoblin Digging Team
Team GreenLost 1-2vsGagazuku
Team Heli 2UWon 3-0vsSilhouette on Mirror
Team IgnisLost 1-2vsLemegeton
Team ImabikiWon 2-1vsZuruki
Team Karasawa XWon 2-1vsHige
Team Karasawa YLost 1-2vsIMABIKI A
Team Karasawa ZLost 0-2-1vsEMC
Team M.O.BWon 2-1vsIkeike Family Fighters
Team M.S.OLost 1-2vsTeam Rune Factory
Team MachinamixWon 3-0vsNegi
Team MagicschoolWon 2-1vsRikarin
Team MaruiLost 0-3vsTiimumei Mikettei
Team moto@sskLost 1-2vsQueen and Slaves
Team MSSJLost 0-3vsCrimson
Team Nama Iccyo!Won 1-0-2vsSoul Edge
Team O.K.HLost 0-3vsMahamoti in Hi-Soft
Team PillageWon 2-1vsMy Name is Sam
Team PotatoLost 0-2-1vsKou II Ziko
Team PPBWon 2-1vsAkebono Oyakatanhoiza
Team PrecisDrew 1-1-1vsErtai's Diciples
Team Rune FactoryWon 2-1vsTeam M.S.O
Team SakeWon 2-0-1vsTeam 830 Soshireibu
Team SameWon 2-1vsTaro
Team ScarecrowWon 3-0vsJunk
Team Sennyo PlusWon 3-0vsFuture Vision
Team ShigeLost 1-2vsChicago Miracle
Team ShinadashiLost 0-3vsABCC
Team ShinjoWon 2-1vsOut of Order
Team ThirtiesWon 3-0vsSorcerer Hunters
Team ToDoWon 2-1vsAibon
Team TSWon 3-0vsFlowers
Team U.D.AWon 3-0vsSaproling
Team WorkLost 1-2vsCircle Money Draft
Team XR with MWon 2-1vsGingare
Team YamashiWon 3-0vsWih
Team YushimaWon 3-0vsRakeru
Tiimumei MiketteiWon 3-0vsTeam Marui
Togather FriendsWon 2-1vsYopparai-Tai
Tokyo ButtiesWon 3-0vsHarapeko Max
TricksterLost 1-2vsSut
Triple MulliganWon 3-0vsShinikake Captain
TroopersLost 1-2vsFujieda Laboratory
UemuraWon 3-0vsOchi-Musha
UltramanLost 0-3vsAscalon Plus
Uni-IkuraLost 0-3vsSWO
Unluckey's * Awarded Bye *
Usagisan TeamLost 0-3vsPotato Peach
Viva MagicLost 1-2vsAsterisk
Voice of SoulLost 1-2vsGod only knows
W.Y.S * Awarded Bye *
Wakame PackDrew 1-1-1vsChack
WihLost 0-3vsTeam Yamashi
Wis Type IngWon 2-1vsKashimo Eyes
Wiz type KOFWon 2-1vsTa-I-Ya-Ki
Wizard's BrainWon 3-0vsMisculuculation
www.alphabetaunlimited.com * Awarded Bye *
YaburonLost 1-2vsDERAPIN
YanitetsuWon 2-1vsFB Shinjo Sendenbu
Yasagure BrothersLost 1-2vsZebra
Yokohama KaidashikkikoWon 2-1vsNanten-Babaten
Yomiuri Land DogLost 0-3vsSK-2
Yopparai-TaiLost 1-2vsTogather Friends
YTTWon 3-0vsQ.E.D.
YumenomatayumeWon 3-0vsApocalypse
ZebraWon 2-1vsYasagure Brothers
ZIO MATRIXWon 2-1vsManabard Keepers
ZurukiLost 1-2vsTeam Imabiki
ZZZ SleepyheadWon 3-0vsEmpty Luck
ZZZZZWon 2-1vsSakura Gumi

Latest Feature Articles

FEATURE

June 24, 2022

Double Masters 2022 Release Notes by, Jess Dunks

Compiled by Jess Dunks Document last modified April 4, 2022 PDF Download Links:English | 中国话,汉语;中文 | Français | Deutsch | 日本語 The Release Notes include information concerning the relea...

Learn More

FEATURE

June 17, 2022

Social Play Opportunities in D&D and Magic: The Gathering by, Wizards of the Coast

We're back, following our third and final Office Hours for the Commander Legends: Battle for Baldur's Gate set. We recently welcomed our final set of guests, Game Designer Ellie Rice, Sen...

Learn More

Articles

Articles

Feature Archive

Consult the archives for more articles!

See All