Round 5 Results (by Player)

Posted in Feature

By Wizards of the Coast

TeamResult Opponent
A.S.K.Drew 1-1-1vsStay Cool
AAAWon 2-1vsST
ABCCWon 2-1vsNanten-Babaten
AbsoluteWon 3-0vsAsian Papillon
AibonLost 1-2vsWizard's Brain
Ain't afraid to dieWon 2-0-1vsDuel Machine
Air OrangeWon 3-0vsSouls of Rugerna
Akebono OyakatanhoizaLost 0-2-1vsMMR alpha
Akko ni OmakaseLost 0-3vsRikarin
All time 6000yenWon 3-0vsMKG
Ancestral MemoriesWon 2-1vsReckless Triskelion
ApocalypseWon 2-1vsPonkotsu Hiyori
Army of SerraWon 2-1vsGunjack
Ascalon PlusLost 0-3vsLion Heart
Asian PapillonLost 0-3vsAbsolute
AsteriskWon 2-1vsIori
ATOKWon 2-0-1vsSAWAYAKA
AyuLost 0-3vsOchi I
BBALost 0-3vsMakashita
BenefactorWon 2-1vsRupan
Blue ViceWon 2-1vsTa-I-Ya-Ki
Bon VoyageWon 3-0vsMy Name is Sam
Card HasanLost 0-3vsTeam Scarecrow
ChackWon 2-1vsDaisiszi
Chiban DragonLost 1-2vsCrash
Chicago MiracleDrew 1-1-1vsTeam Ensureing Bridge
Choco ChipLost 0-3vsProbe
Churuneko the ThirdLost 1-2vsClash Cappuccino
Circle Money DraftWon 3-0vsFruits Basket
Clash CappuccinoWon 2-1vsChuruneko the Third
Cool MintsLost 1-2vsEmpty Luck
CrashWon 2-1vsChiban Dragon
CrimsonLost 0-3vsYanitetsu
Dai San GenDrew 1-1-1vsDdon Armage
DaisisziLost 1-2vsChack
Ddon ArmageDrew 1-1-1vsDai San Gen
Death CrimsonLost 0-3vsScrambled Steak
DEFENCER MinorWon 2-1vsTeam Emon Staff
Dekiru-Kana?Won 2-1vsSut
DENNYWon 2-1vsLemegeton
DERAPINDrew 1-1-1vsTeam PPB
DokudenpaLost 0-1-2vsG-three
Duel MachineLost 0-2-1vsAin't afraid to die
Duel Revolution 21Lost 1-2vsYasagure Brothers
Durress Hymm HippyDrew 1-1-1vsGingare
Echigoya InboudanWon 2-1vsSuicide
EMCLost 1-2vsViva Magic
Empty LuckWon 2-1vsCool Mints
Ertai's DiciplesLost 0-3vsZebra
ESWon 3-0vsUltraman
ExcutionersDrew 1-1-1vsYaburon
FB Shinjo SendenbuWon 3-0vsTeam Yamashi
FC NasuDrew 1-1-1vsTroopers
Fire BeatWon 2-1vsSuberikomi
FlowersWon 2-1vsTeam MSSJ
Fruits BasketLost 0-3vsCircle Money Draft
Fujieda LaboratoryLost 0-2-1vsTeam XR with M
GagazukuWon 2-1vsGoblin Digging Team
GingareDrew 1-1-1vsDurress Hymm Hippy
Gloval VoiceWon 2-1vsTeam TS
GOWon 2-1vsStampys
Go RengerLost 1-2vsOhwarai no Genki
Goblin Digging TeamLost 1-2vsGagazuku
GochininarimasuLost 1-2vsTeam Marui
God only knowsWon 2-1vsSnowslide
Gonzo the CoreWon 2-1vsZIO MATRIX
G-threeWon 1-0-2vsDokudenpa
GunjackLost 1-2vsArmy of Serra
H.W.AWon 2-1vsShinsengumi Zero
HahtleWon 2-1vsTeam Potato
Hands of GloryWon 3-0vsTaifu Hokakunin
Harapeko MaxLost 0-2-1vsPrince Hirotaka
HigeLost 0-3vsKou II Ziko
HigediceLost 1-2vsMONX2
Hirarin TokanoWon 3-0vsSaproling
HirumanLost 0-2-1vsInitial T
Hit and T3Drew 1-1-1vsTeam Green
HQLost 1-2vsOdawara's
HTDWon 2-1vsUni-Ikura
Ikeike Family FightersLost 1-2vsTeam Karasawa Z
IMABIKI AWon 2-0-1vsKashimo Eyes
IMABIKI BLost 0-3vsSukkiri Anichama
Initial TWon 2-0-1vsHiruman
InoreLost 1-2vsNagator's
IoriLost 1-2vsAsterisk
JAKURODrew 1-1-1vsLSC
JunkLost 1-2vsSuper Draw
Kamiho Top ThreeLost 0-3vsMegaron
Kashimo EyesLost 0-2-1vsIMABIKI A
Kavu the PlaneswalkerLost 0-1vsQ.E.D.
KinshachiWon 2-1vsLove and Hope
KOJIMA-S.SWon 2-1vsOut of Order
Kou II ZikoWon 3-0vsHige
LemegetonLost 1-2vsDENNY
L-ForestLost 1-2vsTeam Same
Lion HeartWon 3-0vsAscalon Plus
Loafing GiantsWon 2-1vsShinikake Captain
Love and HopeLost 1-2vsKinshachi
LSCDrew 1-1-1vsJAKURO
LuciferWon 2-1vsSorcerer Hunters
Machida Magic ClubLost 0-3vsRibbon Dragons
Magic SquareWon 3-0vsSankenbunritsu
Mahamoti in Hi-SoftLost 1-2vsNot Treasure Hunter
MakashitaWon 3-0vsBBA
Mana CharmerWon 2-1vsNo Future
Manabard KeepersWon 2-1vsTeam Geddon Beta
Marimo MakerLost 1-2vsTeam Shige
Matano Beat The BandoWon 2-1vsTeam Sake
MegaronWon 3-0vsKamiho Top Three
MeidaimaeWon 2-1vsZuruki
Meruhen WorldLost 0-3vsTogather Friends
MisculuculationWon 2-0-1vsPiyokuri-Shovo
MKGLost 0-3vsAll time 6000yen
MMR alphaWon 2-0-1vsAkebono Oyakatanhoiza
MONX2Won 2-1vsHigedice
MORI-SAIWon 2-1vsTeam Ignis
MropagandaLost 1-2vsTanshoku club with 25
My Name is SamLost 0-3vsBon Voyage
Nagator'sWon 2-1vsInore
Naibu BunretsuWon 2-1vsTeam Heli 2U
Nanten-BabatenLost 1-2vsABCC
Napan de OpeiLost 0-3vsUnluckey's
NegiWon 2-1vsTeam M.S.O
News Rimix 2001Lost 1-2vsTrickster
NISIKIWon 2-1vsOO Parts
No FutureLost 1-2vsMana Charmer
nombe.nomLost 1-2vsPanzer Hunters JO
Not Treasure HunterWon 2-1vsMahamoti in Hi-Soft
ObjectsLost 1-2vsSusiyan
Ochi IWon 3-0vsAyu
Odawara'sWon 2-1vsHQ
OGIROLost 1-2vsSakura Gumi
Ohwarai no GenkiWon 2-1vsGo Renger
OO PartsLost 1-2vsNISIKI
Orcish Spirit GuideWon 2-1vsSilhouette on Mirror
Orewa Fukushima DAWon 2-0-1vsSWO
Out of OrderLost 1-2vsKOJIMA-S.S
Over Kill EngineWon 2-1vsTeam Bonkura
Panzer Hunters JOWon 2-1vsnombe.nom
Peta PetaWon 2-1vsWis Type Ing
Piyokuri-ShovoLost 0-2-1vsMisculuculation
P-KiesLost 0-3vsPotato Peach
Poker FaceWon 2-1vsShinsei Curry Teikoku
Ponkotsu HiyoriLost 1-2vsApocalypse
Poor SharkWon 2-1vsZZZZZ
Potato PeachWon 3-0vsP-Kies
Prince HirotakaWon 2-0-1vsHarapeko Max
ProbeWon 3-0vsChoco Chip
Q.E.D.Won 1-0vsKavu the Planeswalker
Queen and SlavesWon 2-1vsWiz type KOF
RakeruLost 0-3vsTeam Work
Reckless TriskelionLost 1-2vsAncestral Memories
Red SnakeDrew 1-1-1vsSohtenju
RegnevaWon 3-0vsTeam Imabiki
Ribbon DragonsWon 3-0vsMachida Magic Club
RikarinWon 3-0vsAkko ni Omakase
Rio!Lost 0-3vsW.Y.S
RupanLost 1-2vsBenefactor
Sakura GumiWon 2-1vsOGIRO
SamuraiWon 2-1vsSiki (Tochigi)
SankenbunritsuLost 0-3vsMagic Square
SaprolingLost 0-3vsHirarin Tokano
SAWAYAKALost 0-2-1vsATOK
Scrambled SteakWon 3-0vsDeath Crimson
Setsugetsuka OsakaWon 2-0-1vsTeam 830 Soshireibu
Shikaku Maniacs SharpLost 1-2vsWakame Pack
Shinikake CaptainLost 1-2vsLoafing Giants
Shinsei Curry TeikokuLost 1-2vsPoker Face
Shinsengumi ZeroLost 1-2vsH.W.A
Siki (Kanagawa)Lost 1-2vsSoul Edge
Siki (Tochigi)Lost 1-2vsSamurai
Silhouette on MirrorLost 1-2vsOrcish Spirit Guide
SK-2Lost 1-2vsTeam Sennyo Plus
SnowslideLost 1-2vsGod only knows
SohtenjuDrew 1-1-1vsRed Snake
SORALost 0-3vsTeam Precis
Sorcerer HuntersLost 1-2vsLucifer
Soul EdgeWon 2-1vsSiki (Kanagawa)
Souls of RugernaLost 0-3vsAir Orange
STLost 1-2vsAAA
StampysLost 1-2vsGO
Stay CoolDrew 1-1-1vsA.S.K.
SuberikomiLost 1-2vsFire Beat
SuicideLost 1-2vsEchigoya Inboudan
Sukkiri AnichamaWon 3-0vsIMABIKI B
Super DrawWon 2-1vsJunk
SusiyanWon 2-1vsObjects
SutLost 1-2vsDekiru-Kana?
SWOLost 0-2-1vsOrewa Fukushima DA
Taifu HokakuninLost 0-3vsHands of Glory
Ta-I-Ya-KiLost 1-2vsBlue Vice
Tanshoku club with 25Won 2-1vsMropaganda
Taro * BYE *
Team 25:17Won 3-0vsTokyo Butties
Team 830 SoshireibuLost 0-2-1vsSetsugetsuka Osaka
Team Aladdin's RingLost 1-2vsTeam Pillage
Team ApprenticeWon 3-0vsTeam Magicschool
Team ArkLost 1-2vsTeam Yushima
Team BIROWon 2-1vsYomiuri Land Dog
Team BonkuraLost 1-2vsOver Kill Engine
Team ChoSoku HayataLost 1-2vsTeam moto@ssk
Team Emon StaffLost 1-2vsDEFENCER Minor
Team Ensureing BridgeDrew 1-1-1vsChicago Miracle
Team Food ChainLost 1-2vsTeam Thirties
Team GaijinLost 1-2vsYokohama Kaidashikkiko
Team Geddon BetaLost 1-2vsManabard Keepers
Team GeisyaLost 1-2vsUsagisan Team
Team GreenDrew 1-1-1vsHit and T3
Team Heli 2ULost 1-2vsNaibu Bunretsu
Team IgnisLost 1-2vsMORI-SAI
Team ImabikiLost 0-3vsRegneva
Team Karasawa XWon 2-1vsTeam Shinadashi
Team Karasawa YDrew 1-1-1vsYumenomatayume
Team Karasawa ZWon 2-1vsIkeike Family Fighters
Team M.O.BDrew 1-1-1vsZZZ Sleepyhead
Team M.S.OLost 1-2vsNegi
Team MachinamixWon 2-1vsTeam Nama Iccyo!
Team MagicschoolLost 0-3vsTeam Apprentice
Team MaruiWon 2-1vsGochininarimasu
Team moto@sskWon 2-1vsTeam ChoSoku Hayata
Team MSSJLost 1-2vsFlowers
Team Nama Iccyo!Lost 1-2vsTeam Machinamix
Team PillageWon 2-1vsTeam Aladdin's Ring
Team PotatoLost 1-2vsHahtle
Team PPBDrew 1-1-1vsDERAPIN
Team PrecisWon 3-0vsSORA
Team Rune FactoryLost 0-1-2vsTeam U.D.A
Team SakeLost 1-2vsMatano Beat The Bando
Team SameWon 2-1vsL-Forest
Team ScarecrowWon 3-0vsCard Hasan
Team Sennyo PlusWon 2-1vsSK-2
Team ShigeWon 2-1vsMarimo Maker
Team ShinadashiLost 1-2vsTeam Karasawa X
Team ShinjoLost 0-3vswww.alphabetaunlimited.com
Team ThirtiesWon 2-1vsTeam Food Chain
Team ToDoLost 0-3vsVoice of Soul
Team TSLost 1-2vsGloval Voice
Team U.D.AWon 1-0-2vsTeam Rune Factory
Team WorkWon 3-0vsRakeru
Team XR with MWon 2-0-1vsFujieda Laboratory
Team YamashiLost 0-3vsFB Shinjo Sendenbu
Team YushimaWon 2-1vsTeam Ark
Tiimumei MiketteiWon 2-1vsTriple Mulligan
Togather FriendsWon 3-0vsMeruhen World
Tokyo ButtiesLost 0-3vsTeam 25:17
TricksterWon 2-1vsNews Rimix 2001
Triple MulliganLost 1-2vsTiimumei Mikettei
TroopersDrew 1-1-1vsFC Nasu
UemuraLost 1-2vsWih
UltramanLost 0-3vsES
Uni-IkuraLost 1-2vsHTD
Unluckey'sWon 3-0vsNapan de Opei
Usagisan TeamWon 2-1vsTeam Geisya
Viva MagicWon 2-1vsEMC
Voice of SoulWon 3-0vsTeam ToDo
W.Y.SWon 3-0vsRio!
Wakame PackWon 2-1vsShikaku Maniacs Sharp
WihWon 2-1vsUemura
Wis Type IngLost 1-2vsPeta Peta
Wiz type KOFLost 1-2vsQueen and Slaves
Wizard's BrainWon 2-1vsAibon
www.alphabetaunlimited.comWon 3-0vsTeam Shinjo
YaburonDrew 1-1-1vsExcutioners
YanitetsuWon 3-0vsCrimson
Yasagure BrothersWon 2-1vsDuel Revolution 21
Yokohama KaidashikkikoWon 2-1vsTeam Gaijin
Yomiuri Land DogLost 1-2vsTeam BIRO
Yopparai-TaiWon 2-1vsYTT
YTTLost 1-2vsYopparai-Tai
YumenomatayumeDrew 1-1-1vsTeam Karasawa Y
ZebraWon 3-0vsErtai's Diciples
ZIO MATRIXLost 1-2vsGonzo the Core
ZurukiLost 1-2vsMeidaimae
ZZZ SleepyheadDrew 1-1-1vsTeam M.O.B
ZZZZZLost 1-2vsPoor Shark

Latest Feature Articles

FEATURE

June 24, 2022

Double Masters 2022 Release Notes by, Jess Dunks

Compiled by Jess Dunks Document last modified April 4, 2022 PDF Download Links:English | 中国话,汉语;中文 | Français | Deutsch | 日本語 The Release Notes include information concerning the relea...

Learn More

FEATURE

June 17, 2022

Social Play Opportunities in D&D and Magic: The Gathering by, Wizards of the Coast

We're back, following our third and final Office Hours for the Commander Legends: Battle for Baldur's Gate set. We recently welcomed our final set of guests, Game Designer Ellie Rice, Sen...

Learn More

Articles

Articles

Feature Archive

Consult the archives for more articles!

See All