List of GP Lille Swiss Matches Shown on Twitch

Posted in Event Coverage on October 28, 2018

By Frank Karsten

If you'd like to (re-)watch your favorite deck or player but don't have the time to sift through over 20 hours of video archives, we have a handy guide for you.

In chronological order, here were all Swiss matches shown on the video stream before the Top 8 got underway.

DAY 1

Matches for the first half of the day can be found here.

Round 1:

  • Fabrice Manant (Esper Control) vs. Antoine Maugard (Izzet Phoenix)
  • Bernd Brendemuehl (Mono-Red Aggro) vs. Julien Stankiewicz (Selesnya Midrange)

Round 2:

  • Adrien Baumann (Izzet Control) vs. Reinhold Kohl (Mono-Blue Tempo)
  • Antoine Cinquin (Mono-Red Frenzy) vs. Lino Burgold (Golgari Midrange)

Round 3:

  • James Allingham (Esper Control) vs. Autumn Burchett (Golgari Midrange)
  • Pieter Keuning (Izzet Phoenix) vs. Sarah Zyla (Golgari Midrange)

Round 4:

  • Julien Le Loch (Golgari Midrange) vs. Javier Dominguez (Golgari Midrange)
  • Thiago Rodrigues (Jeskai Control) vs. Louis Deltour (Golgari Midrange)
  • Andrea Mengucci (Golgari Midrange) vs. Christoffer Larsen (Golgari Midrange)

Round 5:

  • Cristian Ortiz Ros (Golgari Midrange) vs. Grzegorz Kowalski (Selesnya Explore)
  • Arn Huschenbeth (Izzet Phoenix) vs. Elias Klocker (Mono-Blue Tempo)

Matches for the second half of the day can be found here.

Round 6:

  • Davide Cappiello (Jeskai Control) vs. Helmut Summersberger (Dimir Surveil)
  • Rob Catton (Esper Control) vs. Christian Hauck (Golgari Midrange)

Round 7:

  • Henk Lucassen (Sultai Midrange) vs. Gabriel Nassif (Mono-Blue Tempo)
  • Guillaume Wafo-Tapa (Jeskai Control) vs. Dave Weijgertse (Boros Frenzy)

Round 8:

  • Emma Mangodt (Selesnya Tokens) vs. Dmitriy Butakov (Boros Angels)
  • Christophe Gregoir (Izzet Drakes) vs. Rene Kraft (Golgari Midrange)
  • Joao Choca (White Weenie) vs. Ferran Vila Ferrer (Golgari Midrange)

DAY 2

Matches can be found here.

Round 9:

  • Sandro Bernabe (Naya Ramp) vs. Mattia Rizzi (Golgari Midrange)
  • Amarnath Dhanpat (Jeskai Midrange) vs. Karl Woll (Jund Goblins)

Round 10:

  • Uli Kutscher (Turbo Fog) vs. Theau Mery (White Weenie)
  • Roman Frnka (Jeskai Control) vs. Rick ter Horst (Mono-Red Dragons)
  • Patrick Kistler (Grixis Surveil) vs. Gero Lemke (Golgari Midrange)

Round 11:

  • Francesco Giorgio (Jeskai Control) vs. Alexandre Darras (Izzet Phoenix)
  • Julien Henry (Golgari Midrange) vs. Christian Hauck (Golgari Midrange)

Round 12:

  • Javier Dominguez (Golgari Midrange) vs. Alexandre Darras (Izzet Phoenix)
  • Elias Klocker (Mono-Blue Tempo) vs. Michael Bonde (Jeskai Control)

Round 13:

  • Andreas Ganz (Turbo Fog) vs. Raul Porojan (Izzet Phoenix)
  • Christian Hauck (Golgari Midrange) vs. Christoffer Larsen (Golgari Midrange)

Round 14:

  • Gabriel Nassif (Mono-Blue Tempo) vs. Gabriel Sarfis (Golgari Midrange)
  • Arne Huschenbeth (Izzet Phoenix) vs. Jeremy Dezani (Jeskai Control)

Round 15:

  • Carlos Moral (Jeskai Control) vs. Andrea Mengucci (Golgari Midrange)
  • Gabriel Nassif (Mono-Blue Tempo) vs. Pieter Keuning (Izzet Phoenix)

Latest Event Coverage Articles

Pro Tour Guilds of Ravnica

November 11, 2018

Top Stories of Pro Tour Guilds of Ravnica by, Corbin Hosler and Adam Styborski

Ravnica has returned to Standard, and the beloved plane has delivered yet again. Pro Tour Guil...

Learn More

Pro Tour Guilds of Ravnica

November 11, 2018

Finals: Luis Scott-Vargas (Red-White Aggro) vs Andrew Elenbogen (Red-White Aggro) by, Adam Styborski

Andrew Elenbogen was on a roll. After narrowly escaping defeat from the jaws of Wilson Mok's J...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All

We use cookies on this site to personalize content and ads, provide social media features and analyze web traffic. By clicking YES, you are consenting for us to set cookies. (Learn more about cookies)

No, I want to find out more