List of GP Lyon Matches Shown on Twitch

Posted in Event Coverage on February 18, 2018

By Frank Karsten

If you'd like to (re-)watch your favorite deck or player but don't have the time to sift through over 20 hours of video archives, we have a handy guide for you.

In chronological order, grouped according to the six-show structure introduced earlier this year, here were all Swiss matches shown on the video stream before the Top 8 got underway.

MTG Launch

Round 1:

  • Lino Burgold (Traverse Shadow) - Olivier Constant (W/U Control)
  • Marco Bienert (8-Rack) - Michael Milis (U/B Faeries)
  • Bernard Bom (Elves) - Alessandro Olivo (Four-color Zuberas)

Round 2

  • Alberto Caccia (Affinity) - Samuele Estratti (Tron)
  • Nikolas Labahn (Traverse Shadow) - Tobias Mieth (Infect)
  • Dana Fischer (Elves) - Thomas Florez De Uria (Bogles)

The Pro Show

Round 3

  • Jean-Emmanuel Depraz (Traverse Shadow) - Louis Deltour (Traverse Shadow)
  • Florian Koch (Grixis Shadow) - Marco Cammilluzzi (Five-Color Humans)
  • Branco Neirynck (Five-Color Humans) - Thierry Ramboa (U/R Pyromancer)

Round 4

  • No. 8 Martin Juza (Tron) - Anders Gotfredsen (Storm)
  • Sascha Luescher (Burn) - Thoralf Severin (Tron)
  • Eliott Boussaud (Abzan Aggro) - Mateus Martins (Burn)

Round 5

  • Lukas Blohon (W/U Control) - No. 13 Andrea Mengucci (Burn)
  • Toni Ramis Pascual (Devoted Company) - Christian Ortiz Ros (Tron)

Round 6

  • Gabriel Nassif (B/R Hollow One) - Thomas Langlotz (Bogles)
  • Pau Canadell (Jeskai Mentor Control) - Grzegorz Kowalski (R/G Eldrazi)
  • Leonardo Dalmasso (Jeskai Breach) – No. 11 Javier Dominguez (Tron)

The Cut

Round 7

  • No. 8 Martin Juza (Tron) - Charly Traarbach (Eldrazi Tron)
  • Petr Sochurek (Five-Color Humans) - Ludovic Daubasse (Burn)

Round 8

  • Shuhei Nakamura (Jeskai Control) - Dominic Harvey (Jund Goryo’s Vengeance)
  • Bradley Barclay (W/U Control) - Matteo Soldi (Tron)

Good Morning Magic

Round 9

  • Julien Rouar (Jund) - Andreas Schulte (Soulflayer Surprise)
  • Mike Hofmann (Infect) - No. 8 Martin Juza (Tron)
  • Dario Fässler (U/B Mill) - Dave van Luttervelt (W/U Hatebears)

Round 10

  • Niklas Kronberger (Jeskai Ascendancy) - Antonio Pinto (B/R Hollow One)
  • Michael Milis (U/B Faeries) - Ugo Scaramelli (G/W Company)

MTG Red Zone

Round 11

  • Malte Smits (Titan Breach) - No. 20 Marcio Carvalho (Abzan)
  • Davide Cappiello (Tron) - Raul Vellejo (Burn)

Round 12

  • Joshua Bausch (Tron) - Jean-Emmanuel Depraz (Traverse Shadow)
  • Miguel Castro (Eldrazi & Taxes) - Mike Krasnitski (Burn)
  • No. 20 Marcio Carvalho (Abzan) - Davide Cappiello (Tron)

Round 13

  • Laurent Calligaro (Mardu Pyromancer) - Pierre Dagen (W/U Control)

Round 14

  • Dario Fässler (U/B Mill) - David Juric (W/U Control)
  • Eliott Boussaud (Abzan Aggro) - Gaetan Bossy (Traverse Shadow)

Round 15

  • Matic Penko (Mono-Green Tron) - Petr Sochurek (Five-Color Humans)
  • Grzegorz Kowalski (R/G Eldrazi) - Christian Ortiz Ros (Mono-Green Tron)
  • Stefan Krall (Five-Color Humans) - Marco De Togni (Abzan)

Latest Event Coverage Articles

December 4, 2021

Innistrad Championship Top 8 Decklists by, Adam Styborski

The Innistrad Championship has its Top 8 players! Congratulations to Christian Hauck, Toru Saito, Yuuki Ichikawa, Zachary Kiihne, Simon Görtzen, Yuta Takahashi, Riku Kumagai, and Yo Akaik...

Learn More

November 29, 2021

Historic at the Innistrad Championship by, Mani Davoudi

Throughout the last competitive season, we watched as Standard and Historic took the spotlight, being featured throughout the League Weekends and Championships. The formats evolved with e...

Learn More

Articles

Articles

Event Coverage Archive

Consult the archives for more articles!

See All